Prečo sú pezinskí futbalisti „zelenobílí“

Apríl 2013 / Prečítané 910 krát

   Napriek tomu, že sa organizovaný futbal začal hrať v Pezinku až v roku 1921, jeho počiatky sú zhruba o desaťročie staršie. Podľa tradície priniesli túto svetovo obľúbenú hru študenti z Bratislavy niekedy v roku 1913. Prvý oficiálny futbalový zápas sa v Pezinku odohral v roku 1919, keď mala v meste svoju posádku československá letecká jednotka. Tá v jednu nedeľu usporiadala pre Pezinčanov slávnosť, počas ktorej sa na dnešnej Rozálke uskutočnil futbalový zápas s jednotkou bratislavských Maďarov. 
Bitka o pezinskú bránu, 40. roky 20. storočia, v bráne Pezinka Ľudovít Solga   V spomínanom roku 1921 sa nadšenci okolo Aladára Takácsa a bratov Korínkovcov rozhodli založiť v meste futbalový klub. PŠC oficiálne vznikol 29. augusta 1921 na schôdzi v hostinci U zeleného stromu. Už predtým v apríli usporiadal prípravný výbor tanečnú zábavu, na ktorej sa na podporu futbalu vyzbieralo 4600 korún. Za tieto peniaze sa následne v Budapešti kúpili futbalové zeleno-biele dresy, ktorých farbám zostal Pezinok verný dodnes. Farbu dresov po vzore budapeštianskeho Ferencvárosu vybral Aladár Takács, kedysi vraj hráč B - mužstva tohto slávneho klubu.
   Členovia výboru, ktorí sa vybrali do Budapešti na nákupy, údajne zle odhadli finančné možnosti, a tak im neostalo nič iné, ako sa prostredníctvom Aladára Takácsa obrátiť na kustóda budapeštianskeho Ferencvárosu. Ten sa s Takácsom údajne poznal a napokon Pezinčanom s výraznou zľavou, podmienenou niekoľkými fľaškami dobrého domáceho vína predal tréningové dresy tohto mužstva. Samozrejme, že po návrate do Pezinka sa odprezentovala len oficiálna verzia a pravda „ ako to naozaj bolo “ začala len pomaly prenikať medzi ľudí.

 

Peter Wittgrúber

 


Ohodnoťte článok: