K lekárom špecialistom už iba s lístkami

Apríl 2013 / Prečítané 936 krát

   Výmenné lístky sú späť. Od apríla začala platiť novela zákona, ktorá v zdravotníctve opätovne zaviedla potrebu odporúčania všeobecného lekára k špecialistom. Cieľom opatrenia má byť zabezpečenie komplexnej informovanosti všeobecného lekára o pacientoch. Podľa Mgr. Martiny Lidinskej z Komunikačného odboru Ministerstva zrdavotníctva SR by mal byť výsledkom lepší systém práce lekárov s pacientmi.
   „Pacienti svojvoľne navštevovali lekárov špecialistov aj napriek tomu, že ich zdravotný stav si buď túto návštevu nevyžadoval, prípadne si vyžadoval návštevu iného lekára špecialistu.“
   Výmenné lístky nepotrebujete ku všetkým odborným lekárom. Výnimkami sú kožný lekár, gynekológ, zubár, psychológ a psychiater. Nemusíte ich nosiť ani k očným lekárom v prípade, že si chcete dať predpísať okuliare.
   Ďalej pacient výmenný lístok nepotrebuje ani v prípade úrazu za podmienky, že na lekárske ošetrenie príde do 24 hodín; pri opakovanom resp. pravidelnom, dlhodobom navštevovaní špecializovaného lekára, ktorý opakovanú návštevu sám určil (napr. diabetológ, internista, kardiológ a pod.), alebo ak pacient trpí na ochorenie, pri ktorom potrebuje sústavnú liečebnú starostlivosť. Odporúčanie nepotrebujú ani pacienti na liečení, napríklad tí, ktorí podstupujú odvykaciu kúru. Čo sa týka lekárskej starostlivosti u detí, tu platia rovnaké pravidlá ako u dospelých pacientov.
   Výmenné lístky, ktoré začali platiť tento rok, sa líšia od tých, aké sme poznali v predošlom období. Ich úlohou je poskytovať špecialistom základné informácie o zdravotnom stave a problémoch pacienta.
   „Pacient príde k všeobecnému lekárovi, opíše mu svoj problem, všeobecný lekár ho primárne vyšetrí a všetky poznatky z vyšetrenia a predbežnú diagnózu napíše na výmenný lístok. “ hovorí Mgr. Lidinská.
   Okrem všeobecného lekára môže výmenný lístok vypísať aj lekár-špecialista, ktorý takto pošle pacienta na vyšetrenie priamo k ďalšiemu odborníkovi.

 

(KG)

 


Ohodnoťte článok: