Deň matiek 2013

Apríl 2013 / Prečítané 1051 krát

   Tento sviatok sa u nás oslavuje vždy druhú májovú nedeľu, tento rok to bude 12. mája. Matkám venovaný deň má byť ocenením odvahy a obete materstva.
   Za zakladateľku sviatku matiek je považovaná Anna Mária Jarvis, ktorá pri druhom výročí smrti svojej matky zorganizovala v nedeľu 12. 5. 1907 stretnutie miestnych matiek v baptistickom kostole. O rok ju požiadali, aby stretnutie zopakovala. Pre veľký úspech sa Anna Mária Jarvis rozhodla venovať šíreniu tejto myšlienky, až nakoniec v roku 1914 kongres USA vyhlásil Deň matiek za národný sviatok. Z USA sa potom tento sviatok rozšíril ďalej. Celosvetovo však nie je dátum sviatku jednotný.
   V Európe sa uchytil po prvej svetovej vojne. V Československu sa Deň matiek začal sláviť v roku 1923. V čase komunistickej totality bol tento sviatok zatlačený do pozadia oslavami MDŽ, no v posledných rokoch sa opäť oslavuje verejne.
   Všetkým mamičkám ďakujme za ich odvahu, lásku, porozumenie, za ich ochotu byť vždy k dispozícii, vypočuť, pofúkať a pohladkať, za otvorenú náruč a srdce, jednoducho za to, že sú.
Prajme im teda všetko dobré, plnú lúku kvetov, nežné objatia drobných rúčok i úctu a uznanie nás dospelých.
   Milé deti i dospelí, vaša mamička i babička má sviatok.
   A vy jej môžete urobiť niečím radosť. Premýšľajte, čo by vašej mamičke urobilo najväčšiu radosť. Môžete jej kúpiť kytičku kvetov, vyrobiť prianie či nejaký pekný darček, alebo jednoducho povedať mamička, ĎAKUJEM! Veď ty máš mňa a ja mám teba a preto sme bohatí.
Mamičky, buďte zdravé, krásne a milé a buďte s nami ešte dlhé roky. A na tie mamičky, ktoré nám už odišli do večnosti, spomínajme s láskou v srdci.

 

František Féder

 


Ohodnoťte článok: