O prenájme tepelného hospodárstva

Apríl 2013 / Prečítané 1550 krát

   Mestské zastupiteľstvo v Pezinku na svojom riadnom zasadaní 11. marca schválilo Zmluvu o prenájme tepelného hospodárstva (TH) a o výrobe a dodávkach tepla a teplej vody. Za týmto trochu zložitým názvom sa skrýva podstatný fakt, že konečne aj v našom meste budú tieto služby pre občana nielen kvalitnejšie ale aj lacnejšie. Vďaka rekonštrukcii rozvodov a novej technológii, vrátane kotolne na štiepku, budeme kúriť efektívnejšie a ekologickejšie. Zároveň prestaneme v zime vykurovať chodníky a zeleň, ako tomu bolo doteraz pri veľkých stratách a únikoch tepla v rozvodoch.
   Možno si niekto povie, že nič nové pod slnkom. Prešlo však pätnásť rokov od prvého pokusu o rekonštrukciu TH v Pezinku, vtedy ešte za peniaze Európskej únie. Ďalší pokus o prenájom TH sa zopakoval pred šiestimi rokmi, chýbal však jeden poslanecký hlas a tender stroskotal, nebola vybraná žiadna firma. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Sme presvedčení, že v tomto prípade tomu tak bude, aj keď treba konštatovať, že sme sa nerozhodovali o päť minút dvanásť, ale skôr päť minút po dvanástej. Celý proces verejného obstarávania trval skoro rok. Robila ho profesionálna firma, pripravovala ho Dozorná rada PBS, ktorú touto činnosťou poverilo zastupiteľstvo a o zmluvných podmienkach a výbere rozhodovalo zase len zastupiteľstvo. Všetko prebehlo absolútne transparentne a v súlade so zákonom. Dôležitá je aj skutočnosť, že spoločnosť TERMMING, a.s. je nielen firma, ktorá zobrala na seba veľké bremeno finančnej náročnosti (investovať 5 miliónov eur) a zodpovednosti za rekonštrukciu, ale má aj snahu presvedčiť občanov kvalitou a cenou za poskytované služby. Jej prioritou je tiež obnoviť pripojenia v minulosti odpojených odberateľov naspäť na centrálne zdroje vykurovania. Opakovane pripomínam, že našim občanom – odberateľom tepla a teplej vody nehrozí po prenájme TH žiadne riziko. Ako poistka je tu, v prípade nespokojnosti, predsa stále možnosť kedykoľvek sa odpojiť od centrálneho zdroja, ako to v minulosti urobili obyvatelia bytových domov na sídliskách Juh a Sever, ktorí sa odpojili od mestskej organizácie PBS za ostatné desaťročie. Som však presvedčený, že občania budú s našim rozhodnutím nakoniec veľmi spokojní a rýchlo prídu na výhody práve podpísanej zmluvy.

 

Mgr. Oliver Solga, primátor mesta Pezinok

    V stredu, 17. apríla bola v Obradnej sieni mesta Pezinok podpísaná Zmluva o prenájme tepelného hospodárstva a výrobe a dodávkach tepla a teplej vody. Túto „zmluvu desaťročia“ po schválení Mestským zastupiteľstvom podpísal (na snímke zľava doprava) primátor mesta Pezinok Oliver Solga, predseda predstavenstva Peter Strýček a člen predstavenstva spoločnosti Termming Jozef Smolka. Zmluva sa začne realizovať 1. júla tohto roku.

FOTO (pb)


Ohodnoťte článok: