Veľká Cena Pezinka v mariáši

Marec 2013 / Prečítané 1021 krát

   Mariášový klub Pezinok (MKP) usporiadal 16. februára 2013 v Dome kultúry na Holubyho ulici 2. ročník Veľkej Ceny Pezinka vo volenom mariáši. V turnaji, ktorý je zaradený do seriálu slovenskej extraligy, kde sa súťaží o body do majstrovstiev Slovenska jednotlivcov ako i družstiev, svojou účasťou poctilo 351 účastníkov, ktorí do nášho mesta pricestovali aj z tých najvzdialenejších kútov našej vlasti.
   Extraligový seriál tvorí 12 turnajov, tzv. Veľkých cien, ktoré majú právo usporiadať kluby, ktoré sa v súťaži družstiev v predchádzajúcom ročníku umiestnili do dvanásteho miesta. Extraligový turnaj je vypísaný pre registrovaných hráčov a pre hostí domáceho klubu a SZMK. Hrá sa systémom troch päľdesiatminútových kvalifikačných kôl, v ktorých sa poradie pri hracom stole boduje nasledovne : za víťazstvo 5 bodov, za druhé miesto 3, no a hráč, ktorému išla karta najhoršie, obdrží 1 bod. Do štvrtého kola postupujú všetci hráči s minimálne deviatimi bodmi, do piateho kola so štrnástimi a viac bodmi a finálového šiesteho kola sa účastnia všetci, ktorým sa podarí v predchádzajúcom boji uhrať devätnásť a viac bodov. Na dodržiavanie pravidiel počas hry dohliadajú traja rozhodcovia, ktorí zasahujú v prípade sporných situácií pri hre, pričom striktne dbajú na dodržiavanie pravidiel a fair play.
   Turnaj sa už tradične podarilo zorganizovať na veľmi vysokej úrovni. Výsledky turnaja však neboli pre náš klub uspokojivé. Do prvej stovky sa prebojovali len traja hráči MKP (Ján Gálik, Richard Strieška a Viliam Rybár). Družstvo obsadilo v Pezinku 14. miesto a celkovo figuruje na 13. priečke. Súťaže sa však ešte len rozbiehajú a čiastkové umiestnenia ešte nič nenaznačujú. Cieľom MKP v tomto ročníku je umiestnenie do 8. miesta v družstvách a aspoň jedno umiestnenie do 20. miesta v jednotlivcoch.
   V čase, keď čítate tieto riadky, je už odohratý medzi mariášovou verejnosťou mimoriadne populárny turnaj Otvorené majstrovstvá okresu Pezinok, ktorý prebehol 16. marca. Podrobnosti o ňom, ako aj zaujímavosti z činnosti MK Pezinok prinesieme v aprílovom čísle Pezinčana.

 

Ing. Michal Pitoňák

 


Ohodnoťte článok: