Fero Guldan v Malokarpatskom múzeu

Marec 2013 / Prečítané 1653 krát

   Pezinčania a návštevníci mesta majú v súčasnosti jedinečnú príležitosť bližšie spoznať tvorbu známeho umelca Fera Guldana.
   Ide o prvú prierezovú výstavu tohto autora s tak širokým záberom. Guldan pri inštalovaní výstavy využil snáď všetky možné priestory Malokarpatského múzea, nevynímajúc výklenky, chodby, schodištia, okná či nádvorie. Keďže sa nejedná o čisté galerijné priestory je inštalovanie takejto výstavy o čosi zložitejšie. Osobnosť Fera Guldana sa v tomto líši od väčšiny autorov. Naopak, nadchol sa členitými priestormi tohto starého meštianskeho domu a dokázal v ňom nainštalovať výber zo svojej tvorby od 70-tych rokov po súčasnosť.
   Väčšina vystavených diel sú obrazy na sololite, dreve, bukase, kuchynských kachličkách, plechu, plátne. Nájdete tu však aj články, rozhovory, fejtóny či knižné ilustrácie. Na nádvorí sú umiestnené dve plastiky a prostredníctvo fotografií sú prezentované autorove realizácie v exteriéry a architektúre.
   Vernisáže, ktorá sa konala 7. marca sa zúčastnilo mnoho blízkych priateľov autora – známych osobností z kultúry, vedy, politiky – ako, spisovateľ Ľubomír Feldek, ekológ a poslanec NR SR Mikuláš Huba, filozof Egon Gál, lit. vedec Peter Zajac, architekt Michal Bogár, primátor mesta Pezinok Oliver Solga, básnik Erik Ondrejička, galeristka Daniela Križanová a ďalší. Mnohí zo zúčastnených hostí svojimi textami prispeli do katalógu, ktorý pri tejto príležitosti vyšiel vo vydavateľstve FO ART pre Malokarpatské múzeum v Pezinku.
   Za mesto Pezinok sa vernisáže, okrem primátora, zúčastnili aj viceprimátori Ing. Ján Čech a Ing. Miloš Andel. Výstava potrvá do 26. mája 2013.

 

(pb)

 


Ohodnoťte článok: