Komik Jozef Hanúsek nás rozosmieva dodnes

Marec 2013 / Prečítané 1072 krát

   „Dobrý komik Jožo Hanúsek z Tatra revue chcel za kulisami kýchnuť. Aby nikoho nerušil „ kých “ zadržal – praskla mu v hlave akási žilka a o pár dní sme mu šli na pohreb. Z toho plynie poučenie, že kýchať treba nahlas aj za kulisami. Jozef Hanúsek bol vynikajúci komik a bratislavské obecenstvo za ním dlho smútilo. “ Týmito slovami opísal dnes už, žiaľ, takisto nežijúci komik, herec a spisovateľ Július Satinský predčasný odchod svojho kolegu. Slávny pezinský rodák Jozef Hanúsek zomrel pred 42 rokmi, presne 27. marca 1971.
   Ako sa o Jozefovi Hanúskovi možno dočítať aj na stránke mesta Pezinok, narodil sa 12. novembra 1927 a do vienka ako dar dostal zmysel pre humor, ktorý ho priviedol na divadelné dosky aj na filmové plátno. Vyštudoval divadelnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a najdlhšie, od roku 1958 až do svojej smrti, pôsobil v kabaretnom a vtedy nesmierne populárnom súbore Tatra Revue.
   Našiel si však čas aj pre pezinských ochotníkov. Stál pri zrode estrádnej skupiny Veselí pezinskí pavúci, ktorá pôsobila pri pezinskom Dome osvety. Vystupoval v Dedinskom divadle a stvárnil tiež postavu ľudového rozprávača Strýca z Majcichova, ktorý bol akýmsi predchodcom a predobrazom neskôr známeho Strýca Marcina v podaní Milana Mlsnu, takisto Pezinčana.
   Diváci mohli Hanúska vidieť vo väčších či menších filmových úlohách už od konca päťdesiatych rokov. Ako vyvolávač na burze sa mihol v slovensko-maďarskom filme Dáždnik svätého Petra z roku 1958. Ako šarmantný opilec na záchytke sa Hanúsek zjavil v populárnej komédii o tipovaní Šťastie príde v nedeľu. O rok neskôr si zahral väčšiu rolu domovníka v prvej slovenskej detekvítke Muž, ktorý sa nevrátil. Hral v Jánošíkovi aj vo vojnovej dráme Kapitán Dabač, a tiež v satirických komédiách Archimedov zákon či Výlet po Dunaji. Posledným jeho filmovým dielom bola prvá slovenská televízna rozprávka Klinko a Kompit kráľ, mimochodom prvé dielo, ktoré dovtedy čiernobiela slovenská televízia odvysielala už vo farbe.
   Filmografiu Jozefa Hanúska predčasne ukončila jeho smrť, čo je pre slovenskú kinematografiu určite nesmierna škoda.
   „Kdekoľvek sa zatúlaš svetom a čím dlhšie si preč z domu, nič ťa tak nepriťahuje ako kraj, kde si sa narodil, kde si začal robiť prvé krôčky, kde si prežil to najkrajšie a najčistejšie v ľudskom živote, svoje detstvo!“ povedal Jozef Hanúsek. Vďaka svojmu nestarnúcemu a ľudskému humoru žije tu, vo svojom domove, dodnes. A rozosmieva nielen svojich rovesníkov, ale aj ďalšie generácie divákov.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: