Výstava z tvorby Jozefa Baláža

Marec 2013 / Prečítané 1877 krát

   Výnimočný človek a neopakovateľný umelec Jozef BALÁŽ vystavuje v Mestskom múzeu v Pezinku.
   V piatok 15. marca sa uskutočnila v Mestskom múzeu v Starej radnici vernisáž výstavy výtvarného diela významného slovenského grafika, ilustrátora a tvorcu poštových známok, akademického maliara Jozefa Baláža. Výstava z cyklu „Návštevy po rokoch “ je venovaná jeho nedožitým deväťdesiatym narodeninám.
   Jozef Baláž sa narodil 14. marca 1923 v Hlohovci, ale svoje detstvo a mladosť ako i podstatnú časť svojho umeleckého i súkromného života prežil v našom meste. Ako dvadsaťjedenročný sa aktívne zúčastnil Slovenského národného povstania.
   Už po skončení vysokoškolských štúdii sa aktívne zapojil do výtvarného života a skoro patril medzi osobnosti, ktoré sa významne zapísali do bohatej histórie nášho mesta i do dejín slovenského výtvarného umenia. Pezinská výstava, ktorej kurátor je historik umenia a primátor Oliver Solga, predstavuje prierez tvorbou tohto všestranného umelca, ktorý sa venoval voľnej grafike, knižnej a časopiseckej ilustrácii a tvorbe poštových známok. Práve za tvorbu poštových známok, ktoré boli niekoľkokrát ocenené aj na svetových podujatiach, si vyslúžil označenie „nestor slovenskej poštovej známky“. Vytvoril viac ako osemdesiat známok, pečiatok a obálok prvého dňa vydania. Za svoje výtvarné dielo bol veľakrát ocenený na Slovensku a i v zahraničí. Okrem iného mu bol v roku 1977 udelený titul „Zaslúžilý umelec“ a v tom istom roku bola jeho poštová známka v súťaži UNESCO vyhodnotená ako najkrajšia na svete. Vyše štyridsať rokov, týždeň čo týždeň, ilustroval poviedky v obľúbenom týždenníku Život. Okrem toho patril aj medzi tvorcov originálnych tapisérií a artprotisov. Práve nimi je vyzdobená aj Obradná sieň na tunajšom mestskom úrade.
   Jozef Baláž, tak ako bol neopakovateľným umelcom, bol aj vynikajúcim človekom, nezištným priateľom a kolegom. Všestranne pomáhal prezentácii slovenského umenia a tiež pomáhal mladým umelcom presadiť sa. Bol láskavým kritikom, výborným rozprávačom a diskutérom a tiež iniciátorom mnohých výtvarných podujatí a stretnutí umelcov aj na medzinárodnej úrovni. Mnohí Pezinčania dodnes na neho spomínajú ako na dobrého priateľa a veľkého milovníka prírody. V mladosti bol skautom a láska k prírode a k ľuďom z nášho mesta i regiónu ho sprevádzala po celý život. Neraz sa tento vzťah odrazil v podobe inšpirácie aj v jeho umeleckej tvorbe. Navždy zostal pre nás skromným človekom, humanistom a umelcom, ktorý svojím umením napĺňal svoje celoživotné krédo: „Umenie má človeku rozdávať krásu, ale zároveň hlásať pravdu“.
   Akademický maliar Jozef Baláž zomrel po dlhej chorobe 6. júla 2006 v Bratislave vo veku osemdesiattri rokov. Pochovaný je v Pezinku.
   Výstava výtvarného diela Jozefa Baláža bude nainštalovaná v Mestskom múzeu do konca mája.

 

(ra)

 


Ohodnoťte článok: