Stredná odborná škola Pezinok na veľtrhu Danubius Gastro

Február 2013 / Prečítané 1516 krát
Michaela Zápražná postúpila do finále súťaže Čašník – ATC cup 2012/ 2013   Talent i zručnosti si mladí kuchári a čašníci preverili 25. januára 2013 na 3. ročníku súťaže Gastro Junior Skills Slovakia. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a Klubom mladých kuchárov a čašníkov v bratislavskej Inchebe na známom veľtrhu Danubius Gastro v hale A2.

Michaela Zápražná postúpila do finále súťaže Čašník – ATC cup 2012/ 2013 

   Stredné odborné školy zastupovalo celkovo 18 žiakov, ktorí do finále postúpili ako najlepší zo semifinálového kola z Rimavskej Soboty. Hodnotila ich odborná komisia, ktorej členmi boli známe osobnosti z oblasti gastronómie. Víťazi boli nominovaní do užšieho výberu, ktorý bude reprezentovať Slovensko v európskej súťaži EuroSkills vo Francúzsku (Grand Palais v Lille).
   SOŠ Komenského Pezinok: náš kuchár, druhák Patrik Svetlák pripravil v Rimavskej Sobote vynikajúce kačacie prsia s cesnakom a rozmarínom, červenú kapustu dusenú s jablkami a karamelom a zemiakové šúľance opekané na masle s vínovou redukciou. Úlohy pripraviť a naaranžovať 6 porcií teplého regionálneho pokrmu s prílohami za 120 minút sa zhostil veľmi dobre. Zvládol časový limit, poradil si s chuťou i vizážou jedla, no do finále Kuchár - Bidvest cup 2012/2013 sa v príliš veľkej konkurencii neprebojoval. Škoda, prostredie gastroveľtrhu v Bratislave by mu veľmi pristalo.
   Naša tretiačka, čašníčka Michaela Zápražná získala možnosť postupu do finále súťaže Čašník - ATC cup 2012/2013, ale neumiestnila sa na žiadnom z prvých miest. Žiaci hotelových a stredných odborných škôl mali za úlohu v časovom limite nastrieť slávnostnú tabuľu na tému Večera v raji, predviesť dekantáciu červeného vína, ponúknuť víno hosťom (odprezentovať ho), tranžírovať a flambovať ananás a pripraviť kávu capuccino, espresso a voľný kávový nápoj (vlastná fantázia).
   Čašnícke disciplíny boli pomerne náročné. Všetci súťažiaci si počínali dobre, no nie všetci mohli zvíťaziť.
   Tímu, ktorý bude hájiť slovenské farby vo Francúzsku, držíme palce.
   Ďakujeme odborníkom, ktorí nám pomohli pri príprave: Bubu Caffe - Pezinok a Vinum Galéria
 
Bozen - Pezinok,  Mgr. Elena Jurčíková

Ohodnoťte článok: