Na prírodnom ľade buďte opatrní

Január 2013 / Prečítané 976 krát
   Aj v Pezinku je už zima v plnej sile. K rozšíreným zimným športom v tomto ročnom období patrí korčuľovanie sa na ľade. V Pezinku existuje niekoľko vodných plôch, ktoré sa vplyvom mrazivých zimných teplôt premieňajú na prírodné klziská. Vyhľadávaným miestom na zimné korčuľovanie je napríklad zamrznutá vodná nádrž v lokalite Kejda. Popri zimných radovánkach však netreba zabúdať na riziká, ktoré sú spojené s pohybom na prírodnom ľade.
   V prvom rade je nutné sa ešte pred vstupom na ľad presvedčiť, že je dostatočne hrubý a relatívne bezpečný. Na to musí byť počasie dlhšiu dobu mrazivé. Na zamrznutú vodnú plochu preto nikdy nechoďte osamote. Platí tiež pravidlo, že na takomto ľade by sa nemali pohybovať viaceré osoby na jednom mieste, ale naopak – rozmiestniť sa. V prípade, že je počuť praskanie, je nevyhnutné prírodné klzisko ihneď opustiť. Na kvalitu ľadu vplýva tiež to, či ide o vodnú nádrž, cez ktorú voda preteká alebo nie. Tam, kde sa voda hýbe, je tvorba kvalitného ľadu sťažená a čím je prúd silnejší, tým môže byť ľad na hladine tenší. V mieste prítokov a odtokov (aké sú aj v prípade nádrže na Kejde) hladina vody nezamŕza. A rovnako akýkoľvek odmäk môže zničiť kvalitu a bezpečnosť ľadu na vodnej ploche v prírode. V takom prípade preto netreba riskovať a je lepšie využiť regulované klzisko aspoň dovtedy, kým teploty opäť nebudú mínusové.
   Ak sa predsa len vy alebo vaši blízki dostanete pri zimnom korčuľovaní na ľade „do úzkych“, neváhajte na pomoc privolať hasičov na t. č. 150.
 
(KG)
 

Ohodnoťte článok: