Koniec roka v pezinskej knižnici

Január 2013 / Prečítané 1260 krát
Autorské čítanie z románu Miesta v sieti pred Malokarpatským múzeom s Veronikou Šikulovou.   Už niekoľkokrát sme sa zmieňovali o zaujímavých podujatiach pre deti i dospelých, ktoré sa pravidelne konajú v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. „Verejné knižnice dnes musia okrem kvalitných knižnično-informačných služieb ponúkať zaujímavé a aktuálne kultúrno-vzdelávacie programy, ktoré budú propagovať čítanie, literatúru, kultúru, ale aj prehlbovať vzťah k regiónu, v ktorom žijeme. Okrem toho záujem o takéto akcie nám dlhodobo signalizujú aj učiteľky našich škôl,“ objasňuje riaditeľka knižnice Daniela Tóthová a dodáva, že do rozpočtov knižníc sa však všetky takéto podujatia nezmestia, takže prostriedky na ne zháňajú z rôznych grantov, napríklad aj z dotácií mesta Pezinok, nadácií či z dotačného systému Ministerstva kultúry SR.
„Aby sme vedeli, o čom hovoríme: vlani sa v knižnici uskutočnilo 252 väčších-menších podujatí, ktorých sa zúčastnilo vyše 8500 čitateľov,“ pridáva sa projektový manažér knižnice Ľubo Navrátil a objasňuje, že knižnica participovala aj na podujatiach napohľad neknižničných. „Lenže knižnica financovaná z verejných zdrojov nemá za úlohu hrať sa na kultúrnu smotánku, ale naopak, má za povinnosť byť prítomná všade, kde je to aspoň trochu efektívne. Napokon ani nová riaditeľka nemala pocit, že piecť a predávať štrúdľu či jablkový kompót v mene dobrej veci by malo byť nenáležité,“ dodáva. Preto sa tento rok zúčastnili okrem iného aj na Jablkovom hodovaní, pri ktorom okrem štrúdle, napríklad aj jablkovo-klobásovej, ponúkali bezplatne zápis dospelých i deti do knižnice a propagovali služby knižnice zábavným spôsobom.
   Asi najväčšej obľube detí sa v ostatnom čase tešili podujatia s názvom Keramika sa nás týka, kde naša kolegyňa a spisovateľka Veronika Šikulová spojila predstavenie tajomstva vzniku keramiky s premietaním detského divadelného predstavenia. „Počas ôsmich repríz videlo program takmer 200 detí z pezinských škôl,“ upresňuje pracovníčka detského oddelenia Veronika Nouzová a dodáva, že „posledné predstavenia sa konali v decembri a od januára nového roka knižnica začína s programom Čo sa tají v čaji?“
V druhej polovici novembra sa uskutočnilo literárne stretnutie dvoch spisovateliek spojené s „putovaním“ do ďalekej Číny a arabských krajín. Elena Hidvéghy-Yung a Emire Khidayer porozprávali čitateľom nielen o svojej tvorbe, ale aj o krajinách, v ktorých študovali a v ktorých  sú jednou nohou doma, o čínštine a arabčine, o exotických jedlách.
   Projekt pre školy a knižnice Živý bič, organizovaný o. z. ars_litera má za cieľ predstaviť čitateľskej verejnosti, ale najmä mládeži, živú literatúru a útočiť na čítankové školometské predstavy o práci spisovateľov. Do pezinskej knižnice prišiel v posledný novembrový deň Jaroslav Rumpli, ktorý si družne podiškuroval so študentmi 2. ročníka Obchodnej akadémie v Pezinku o svojej knihe s provokatívnym názvom „V znamení hovna“.
   Z rovnakého súdka pochádzajú programy, ktoré knižnica organizuje v spolupráci s Literárnym informačným centrom. Ako prvé odzneli francúzske šansóny a iné slávne piesne v podaní Katky Feldekovej a jej skupiny Kafe Band v prostredí kaviarne Galéria Café. Veríme, že akcia bola tou príslovečnou prvou lastovičkou, ktorá urobí leto.
   Mimoriadne zaujímavé bolo aj decembrové stretnutie prispievateľov do hasičských publikácii a periodík, ktoré sa konalo pri príležitosti 90. výročia založenia Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku.
   Krátko pred Vianocami klimatológ Pavel Matejovič na svojej prezentácii presviedčal, že doba ľadová najbližším generáciám nehrozí. Čo je na tomto tvrdení pravdy, ako vyzerali zimy v dávnej i nedávnej minulosti, čo všetko má klíma pre nás ešte nachystané sa dozvedeli čitatelia na stretnutí s autorom.
   Okrem spomínaných podujatí, samozrejme, bežali dlhodobé súťaže ako celoročná literárno-výtvarná súťaž (téma Vianočné tajomstvo), alebo Veľká pezinská fotosúťaž. Tá bola vďaka stupňujúcemu sa záujmu o mesiac predĺžená, takže uzávierka bude až 15. februára. Využite príležitosť a pošlite fotografie. Doterajšiu tvorbu súťažiacich si môžete pozrieť na www.fotopezinok.sk .
   Mimoriadne milou sviatočnou akciou bola Vianočná pošta organizovaná v spolupráci s pezinským Centrom voľného času, kde si deti mohli želať darček, ktorý by chceli venovať svojim priateľom alebo rodine spolu s dôvodom, prečo sa ich rozhodli obdarovať. Vybrali sme najkrajší list a vybranú osobu aj odosielateľa listu sme odmenili želaným darčekom!
   Počas decembra pokračovali dlhodobé akcie ako Kým školský zvonček zazvoní, teda hodiny informačnej výchovy o knižnici a knihách pre deti materských škôl, besedy o prečítaných knihách (Čítanie je IN) a mimoriadne obľúbené predvianočné tvorivé dielne.
 
(elen)

Ohodnoťte článok: