Fero Guldan – Malé Karpaty sú fascinujúce

Január 2013 / Prečítané 1374 krát
FOTO Ján Štrba   Fero Guldan – známy výtvarník, umelec a občiansky aktivista, ktorý v čase protestov proti skládke aktívne podporoval Pezinčanov. V tomto roku znovu plánuje vystaviť svoju tvorbu v Pezinku. (pred niekoľkými rokmi vystavoval v Galérii Prokop na Potočnej ul.)    Žije a tvorí na úpätí Malých Karpát vo Sv. Jure a dalo by sa povedať, že je „Pezinok- friendly“. Je to predovšetkým človek, ktorý si prácu, tvorbu a ani život nezľahčuje.

Na otázku ako sa mu žije v Malokarpatskom regióne, odpovedá:
- Ako doma. Predkovia sú odtiaľto. Pred pár rokmi som od strýka Arnošta dostal podklady na rodostrom, ktorému som dal výtvarnú podobu. Dedkov brat je pochovaný v Pezinku, 30 rokov tu učil na gymnáziu.
   Kraj Malých Karpát je fascinujúci. Pol života som pracoval v pivničných ateliéroch, dnes vidím 50 km do Podunajskej roviny. Rodí sa tu úžasné víno. Bol som na prednáške, ktorú organizoval vinár Braňo Bahna, sám geológ, na tému vplyv geologického podložia na víno. Dozvedel som sa že, Svätojurský kužel je iný ako račiansky a pezinský. Každú chvíľu, keď už na to príde, sa dramaticky mení obloha, oblaky, hmly nad Šúrom, farby, svetlo. Je tu krásne, krása patrí ku vzácnym darom.

Aký máte vzťah k Pezinku?

- Mestečko Pezinok je ideálne pre život proporciami, historickým kontextom, príjemným tempom života. V lete posedenie pod „parazólmi“ pred starou radnicou inak príkladne zrekonštruovanou. Príjemná atmosféra ako niekde v prímorskom letovisku. Prisadne si sused fotograf alebo primátor, čo mi priniesol nové knižky. Pezinok je pre mňa krásne a zdravé mesto už od čias, keď sme občas prišli k strýkovi na nedeľný obed do vilky chrbtom obrátenej do Zámockého parku.

Čo poprajete pezinčanom do roku 2013?

- Zdravie, zdravý úsudok, menej TV a radšej pohár rizlingu ako sváry.
 
(pb)