Nestáva sa často...

Január 2013 / Prečítané 1687 krát
   Nestáva sa často, aby o veciach lokálneho, mestského významu rozhodovala popredná európska inštitúcia. Nestáva sa často, aby o problémoch dvoch desaťtisícok občanov vedelo celé Slovensko. Aby sa o ňom niekoľko rokov písalo, hovorilo a hlavne rozhodovalo. Na tej najnižšej mestskej, okresnej, krajskej či dokonca celoštátnej, ministerskej či vládnej úrovni. Aby sa ňou zaoberal Najvyšší súd, Ústavný súd a teraz dokonca Súdny dvor Európskej únie. Nestáva sa často v tejto krajine, aby oprávnené požiadavky občanov, ktorí sa dovolávajú uplatnenia svojich práv proti arogantným štátnym úradníkom, pokrúteným paragrafom a všemoci peňazí boli vypočuté, aby im bolo dané za pravdu, aby občania predsa len aspoň na chvíľu pocí
tili, že dobro, pravda a spravodlivosť naozaj víťazí aj v reálnom živote, nielen v rozprávkach. Bolo to však a stále je celé aj o možnosti každého z nás slobodne sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa ako slobodný občan postaviť, čomu veriť, za čo bojovať, v čo dúfať.
   Rozhodnutie Luxemburgu nás Pezinčanov napĺňa optimizmom a vierou, že všetko nakoniec dobre dopadne a žiadna ďalšia hora odpadu už v Pezinku nebude. Nech si druhá či tretia strana vykladá rozhodnutie súdu ako svoje víťazstvo, nech spochybňuje čestné úmysly odporcov skládky. Aj keby, nedajbože, nakoniec výstavbu a prevádzku skládky v Novej jame presadili, my už dnes vieme, že skutočnými a jedinými víťazmi v tejto kauze sú občania Pezinka. Nielen preto, že im Európsky súdny dvor v Luxemburgu dal za pravdu, ale hlavne preto, že si nenechali šliapať po svojich základných ľudských právach. Že nemlčali, protestovali, vyšli do ulíc, postavili sa pred najmocnejších tejto krajiny, aby im opakovane pripomínali slovami Komenského „že vláda ľudu späť sa do jeho rúk navrátila“.
 
Mgr. Oliver Solga
primátor mesta Pezinok
 

Ohodnoťte článok: