Premiéra omše Missa Basiniensis

December 2012 / Prečítané 974 krát
  V Kláštornom kostole v Pezinku sa v nedeľu 25. novembra konal koncert slovenskej sakrálnej zborovej tvorby. Mohli ste si tu vypočuť premiéru novej omše s názvom „Missa Basiniensis“ z dielne pezinského resp. grinavského skladateľa a organistu Mareka Spustu. Koncert zorganizovalo Občianske združenie Ad Una Corda v rámci tretieho ročníka projektu Salve musica slovaca. Jeho cieľom je propagácia a šírenie slovenskej chrámovej hudby a tvorby.
   Lavice Kláštorného kostola naplnili zvedaví diváci takmer do posledného miesta. Úvodných približne dvadsať minút patrilo vystúpeniu známeho bratislavského Akademického speváckeho zboru Tempus pod vedením dirigenta Juraja Chlpíka. Potom už prišla na rad hlavná časť programu, teda samotná Missa Basiniensis, v ktorej sa predstavili Mirka Trávničková ako soprán, Matúš Trávniček ako bas, oba zbory Ad Una Corda a Tempus, Komorný chrámový orchester a dirigent Marián Šipoš. Súzvuk hudobných nástrojov i hlbokých a vysokých hlasov vytvoril hudbu, ktorá naplnila celý priestor pezinského Kláštorného kostola a nejednému poslucháčovi zaiste privodila zimomriavky.
   Skladateľa Mareka Spustu inšpirovalo k zloženiu omše Missa Basiniensis 25. výročie pôsobenia Ing. Mariána Šipoša na poste dirigenta zboru Ad Una Corda. Názov jeho diela možno preložiť ako „Pezinská omša“. Je odvodený od pôvodných pomenovaní mesta Pezinok. Autor omšu venoval celému Pezinskému chrámovému zboru a jeho dlhoročnému dirigentovi.
 
(KG)
 

Ohodnoťte článok: