Knižničné stretnutie s ďiaľkami a zimou

December 2012 / Prečítané 1462 krát
   Dlhé zimné večery človek rád trávi s knihou. Alebo – prečo nie rovno v knižnici? Zaujímavé podujatia, ktoré v závere roka pripravila Malokarpatská knižnica v Pezinku boli pre jej návštevníkov skutočným bonbónikom na torte.
   Závan exotiky privial do Pezinka Orientálny večer, na ktorom sa predstavili autorky späté s prostredím blízkeho i ďalekého východu. Riaditeľka knižnice Daniela Tóthová privítala prekladateľku a tlmočníčku Elenu Hidvéghyovú-Yung. Na besedu prišla aj so svojím čínskym manželom, v ktorým striedavo žije v Číne a na Slovensku a vychovávajú spolu tri dcéry.

Pavel Matejovič na besede v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. 

   Ďalším pozoruhodným hosťom bola spisovateľka Emire Khidayer, dcéra slovenskej matky a irackého otca, ktorá vyštudovala arabistiku na bratislavskej Univerzite Komenského. Ako diplomatka pôsobila v Egypte, Kuvajte, v Iraku a pracovala aj v Spojených Arabských emirátoch. Jej kniha Arabský svet – iná planéta bola vydaná vo viacerých jazykoch.
   Obe dámy hovorili pútavo o svojej práci, o svojich životoch a odpovedali na otázky, ktoré im kladla moderátorka, známa spisovateľka Veronika Šikulová. Návštevníkov oslovilo nielen autorské čítanie oboch autoriek, ale aj ukážky v čínskom a arabskom jazyku.
   Aktuálne – v snehom zasypanom Pezinku – hovoril o zimách pezinský klimatológ a literárny historik v jednej osobe Pavel Matejovič. Na besede nazvanej História a podoby zím v Európe a na Slovensku prezentoval svoju najnovšiu publikáciu Zima A.D. 1500 – 2000. Reč bola o miernejších zimách posledných rokov, ktoré nasvedčujú, že naozaj nastáva zmena klímy, ale aj o historicky najtuhších zimách počas druhej svetovej vojny. Mnohí účastníci stretnutia si ešte spomenuli na tuhé zimy napríklad v roku 1984/85, alebo na snehovú kalamitu v januári 1987. Potvrdilo sa, že počasie je ideálnou a nevyčerpateľnou témou na rozhovor.
 
(pr, mkp)

Ohodnoťte článok: