Strýco Marcin pred 20 rokmi odišiel do šenku v nebi

December 2012 / Prečítané 5267 krát
   „Lošonský bol chlap jak hora – metr deset.“ Nejako podobne znela jedna z povestných hlášok legendárneho strýca Marcina. Na Slovensku niet vari nikoho, kto by túto rázovitú postavu nepoznal. A pritom od smrti jej protagonistu Milana Mlsnu uplynuli 13. decembra presne dve desaťročia.
   Milan Mlsna (vlastným menom Bohumil Mlsna) a Vladimír Nosáľ, jeho súputník i spoluautor dialógov, sa narodili presne v ten istý deň, 6. novembra. Mlsna však bol o 4 roky starší – nebyť jeho predčasného odchodu, tohto roku by sa bol dožil 75 rokov.
   Osud chcel, že sa obaja od detstva poznali, priatelili, aj vystupovali na verejnosti. Prvýkrát to bolo dokonca pri príležitosti 30. výročia vzniku Československej republiky v pezinskej Sokolovni, kde obaja recitovali básne. Ďalej ich cesta viedla cez ochotnícke divadlo v Pezinku. Obaja však mali radi humor, a tak sa v ich hlavách zrodil nápad vytvoriť postavu ľudového rozprávača.
Možno ich inšpiroval ďalší slávny pezinský rodák, herec, komik a kabaretný umelec Jozef Hanúsek, ktorý stvoril známu postavu Strýca z Majcichova. Žáner ľudových rozprávačov sa u nás všeobecne tešil obľube, a tak „Strýco Marcin ze Švancpocha“ so svojím typickým západoslovenským nárečím zaplnil rozhlasový éter, televízne obrazovky aj gramoplatne.
   V civile bol Milan Mlsna dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu a podieľal sa aj na najstaršej dodnes vysielanej relácii Pozor, zákruta! Mal rád svoju rodinu, manželku, ktorá ho po chorobe predčasne opustila. Ešte pár dní pred svojou náhlou smrťou vystupoval Mlsna vo Vyšnej Boci. Zomrel 13. decembra vo veku 55 rokov. Podarilo sa mu niečo, čo sa dnes javí takmer nemožné: robiť ozajstnú ľudovú zábavu, ktorá však nikoho neurazí a zachová si úroveň. Mimochodom, poznáte to, ako príde Marcin do šenku a pýta sa, čo by stála kvapka vína? Keď šenkár odpovie, že nič, Marcin zavelí: Tak mi nakvapkaj dve deci.
   Orientálna múdrosť hovorí, že človek zomrie úplne až vtedy, keď si naňho nik nespomenie. Humor Strýca Marcina je teda stále živý. 
 
Peter Ronec
 

Ohodnoťte článok: