Pezinok zažil premiéru charitatívnej akcie

December 2012 / Prečítané 2278 krát
  Už niekoľko rokov nosím v hlave nápad zorganizovať súťaž vo varení guláša. Podobných podujatí sa v okolí Pezinka koná neúrekom, a preto som sa tejto myšlienke nevenoval.
   Všetko ale zmenila ťažká cesta, po ktorej spolu s mojou partnerkou a našou trojročnou dcérkou už dva roky ideme. Vďaka tomu viem ako chutí beznádej rodičov ťažko a nevyliečiteľne chorých detí. Aké je, keď vám dieťatko povie slovo „bolí“ a vy mu neviete pomôcť. Aké je ťažké hladkať ho večer po hlavičke a nevedieť, či ho neukladáte naposledy. Pri tejto ceste plnej utrpenia a sĺz som získal pocit, že by som rád pomohol niekomu, kto má podobný osud.
   Na začiatku som sa stretol s priateľmi – s Milanom Grellom a Ondrom Janošťákom. Navrhol som Milanovi spoluprácu na projekte, cieľom ktorého má byť uľahčiť trápenie chorým deťom a ich rodičom. Zhodli sme sa na základnej myšlienke zorganizovať verejnú zbierku. Jej súčasťou mali byť súťaže vo varení divinového guláša a futbalový turnaj. Pri vchode do areálu by bola priehľadná zberná nádoba na dobrovoľné príspevky pre vybranú rodinu a guláš by sa rozdával zadarmo.
   Ondrej navrhol, že dodá všetko divinové mäso a stane sa generálnym sponzorom. Tento projekt nadchol aj môjho priateľa dekana trnavskej univerzity Prof. René Bílika, ktorý mi dohodol stretnutie s primátorom Pezinka Mgr. Oliverom Solgom. Na moju žiadosť, či by mesto Pezinok nevstúpilo do projektu ako hlavný partner reagoval pozitívne. Podujatie sme nazvali súťažami o Pezinský pohár.
   V priebehu príprav mi najviac záležalo na transparentnosti a preto som založil organizačný výbor, ktorého členmu sú Milan Košík, Zitka Joklová, Daniel Tahotný, Juraj Galovič, Milan Grell a ja. Obvodný úrad v Pezinku nám 20. 11. 2012 vydal povolenie, súčasťou ktorého bol aj osobitý bankový účet na vklady darcov. Ako mediálni partneri nám vyšli v ústrety TV PEZINOK, fotografické štúdio Ivana Macha, grafická firma IMPALEX, časopis Pezinčan a Kultúrne centrum Pezinok. Po konzultácii s riaditeľom TV PEZINOK Petrom Bittnerom sme iniciatívu zastrešili názvom POMÁHAJME SI NAVZÁJOM.
Ďalším krokom bolo vybrať rodinu z Pezinka. Spolu s Petrom Bittnerom a Jelou Pálešovou, ktorí nesmierne prispeli k úspešnosti projektu, sme vybrali mladú trojčlennú rodinu Belicovcov z Pezinka, ktorá má dva a pol ročnú dcérku Alex s diagnózou DMO (detská mozgová obrna). Rodina potrebuje štyrikrát do roka absolvovať liečebné procedúry. Jedna stojí 4520 eur.
   Obehávali sme pezinských podnikateľov, ktorí prispeli na liečenie malej Alex Belicovej sumou 2 950 eur. V deň charitatívneho podujatia POMÁHAJME SI NAVZÁJOM - súťaž vo varení divinového guláša a futbalový turnaj o Pezinský pohár mali návštevníci možnosť vidieť pri vstupe do areálu fotografickú výstavu Ivana Macha a Petra Čermáka venovanú rodine Belicovej. Výstava ukazovala, aké náročné liečebné procedúry malá Alex podstupuje. Na futbalový štadión v Grinave ju prišlo podporiť najmenej 500 ľudí. Prial by som vám zažiť tú energiu. Ľudia sa zmenili opäť na ľudí.
   Návštevníci prispeli v podobe dobrovoľného príspevku pre Alex sumou 2 675 eur. Bolo teda jasné, že rodine Belicovej na liečenie ich dcérky odovzdáme sumu 5 625 eur. Nedá sa nespomenúť aj skutočnosť, že vďaka našej aktivite si všimli rodinu Belicovú ďalší ľudia. Pán starosta obce Jablonec Ján Podmanický v mene obce prispel na liečbu Alex sumou 250 eur. Vďaka nám aj TV Markíza ponúkla zaradenie Alex do vianočného projektu charitatívnej zbierky na vianočných trhoch v Bratislave.
   Vyvrcholením charitatívneho podujatia bolo odovzdanie symbolického šeku zo sumou 5 625 eur do rúk rodiny Belicovcov, ktoré sa konalo 11. 12. 2012 na mestskom úrade v Pezinku za účasti primátora Mgr. Olivera Solgu, organizačného výboru a zástupcov pezinských podnikateľov, ktorí prispeli.
   Celý projekt POMÁHAJME SI NAVZÁJOM dokumentovala TV PEZINOK a zaznemenával ho aj fotograf Ivan Mach. Poďakovanie patrí všetkým ľuďom a firmám, ktorí pomohli. Osobitne generálnemu partnerovi Ondrejovi Janošťákovi, vedeniu Mesta Pezinok, poslancovi BSK René Bílikovi. Ďakujeme aj mediálnym a reklamným partnerom TV PEZINOK, spoločnosti IMPALEX, fotoštúdiu Ivana Macha, kultúrnemu centru Pezinok a časopisu Pezinčan.
   V úsilii budeme pokračovať a tešíme sa na ročník 2013. Je mi cťou, že sa náš organizačný výbor rozrastie o troch členov: o primátora Olivera Solgu, riaditeľa TV PEZINOK Petra Bittnera a majiteľku firmy IMPALEX Jelu Pálešovú.
   Za organizačný tím POMÁHAJME SI NAVZÁJOM
 
Stanislav Slimák
 
ĎAKUJEME za pomoc a podporu:
Mesto Pezinok, GFC 1923, TV PEZINOK, Pezinčan, PKC, Autobazár SPEED – Ondrej Janošťák, ABSOL s.r.o., BEBA s.r.o., GRAFIT, SOLID SR s.r.o., Autoservis LPG, COLOR CENTRUM s.r.o., VVDP Karpaty Pezinok, Čerpacia stanica GULF, Čerpacia stanica REDA, OBK INSTAL PROFI s r.o., VÍNO Jano s.r.o., VÍNO MATYŠÁK s.r.o., LIEB reštrukturalizácie s.r.o., ČEKOSTAV s.r.o., AUTOBAZÁR Šafár, MS – STOLÁRSTVO, BATEA - STAV s.r.o., TOMON s.r.o., BASKETBAL Pezinok, Pivnica u Štefana, IMPALEX, www.pecene-prasiatka.sk, MIRAGE Fitness club, STK Strnisko, HOTIS RECYCLING SLOVAKIA s.r.o., Čerpacia stanica SLOVNAFT, B.V.D., Bageta Pezinok, Top Dental, Grunwald s.r.o., Foto Ivan Mach, Mgr. Tomáš Minarský, Juraj Tichý, Soňa Valašíková a ďalší.
 

Ohodnoťte článok: