Vianočný vinš namiesto konca sveta

December 2012 / Prečítané 829 krát
   Magický dátum 21. 12. 2012 púta všeobecnú pozornosť ako mayským kalendárom naplánovaný a ohlasovaný koniec sveta. Proroctvá o katastrofe sa striedajú s veštbami, že svet prechádza do inej, lepšej a duchovnejšej dimenzie.
   Čo nás teda v onen magický deň čaká? Podľa vedcov celkom obyčajný deň.
„Neviem, prečo sa človek dá tak ľahko ovplyvniť debatami či fámami o konci sveta. Ani neviem, čo si pod koncom sveta kto predstavuje – vyhynutie ľudstva? Vyhynutie života? Zánik Zeme? Zánik vesmíru? “ hovorí astronóm Adrián Galád z Akadémie vied ČR, ktorý je dlhoročným pracovníkom resp. spolupracovníkom modranského observatória Univerzity Komenského. „Radšej venujem pozornosť veciam vo vesmíre, ktoré su nevysvetlené alebo nedostatočne vysvetlené alebo málo preskúmané a zároveň fascinujúce. A teší ma, keď môžem prispieť k lepšiemu poznaniu. To pokladám za užitočnejšie – určite v porovnaní so šírením nepodložených poplašných správ. “
   Predsa však na predzvesti niečoho výnimočného ľudia vidia niečo atraktívne. Možno podvedomú túžbu zmeniť svet, v ktorom žijú a s ktorým sú často nespokojní.
   „Je v tom šteklivý strach z neznáma, pripája sa k tomu fantázia a možno aj kus adrenalínu,“ dodáva psychológ Dušan Fabián.
   Dátum 21. 12. 2012 je však predsa len v čomsi výnimočný. Okrem toho, že sa začína víkend a deťom zimné prázdniny, dostanete do rúk svoj obľúbený časopis Pezinčan. A ak čítate tieto riadky, znamená to, že koniec sveta nenastal. A že nás opäť čakajú len také časy, aké si sami urobíme.
   Príjemné, pokojné a radostné Vianoce a tiež všetko najlepšie v roku 2013 vám, milí čitatelia, praje redakcia Pezinčana.
 
(kam)
 

Ohodnoťte článok: