Môžeme sa tešiť na biele Vianoce?

December 2012 / Prečítané 1549 krát
  Keď napadá sneh, rozľahne sa v uliciach mäkké ticho, dokonca sa zdá, že aj ľudia majú lepšiu náladu – pokiaľ neuviaznu v kalamite. K zimnému obdobiu skrátka patrí snehová nádielka a najmä romantika Vianoc bez nej nie je nikdy úplná. Hoci tu, na juhozápade Slovenska, je sneh na Vianoce skôr bonusovým darčekom než pravidelným javom.
   Tento rok prišla zima spolu s prvými decembrovými dňami a priniesla naozaj všetko, čo k nej
patrí – mráz aj snehovú pokrývku. Klimatológovia Pavel Matejovič, Milan Lapin a Jozef Pecho v prognóze na tohtoročné zimné obdobie upozorňujú, že prežívame možno nielen začiatok, ale aj vrchol zimy. „Relatívne najchladnejším mesiacom by mal byť december, kedy sa očakávajú častejšie vpády studeného vzduchu z vysokých zemepisných šírok,“ konštatujú v predpovedi odborníci.
„V januári a februári by vpády studeného vzduchu mali byť menej časté a preto sa očakáva, že tieto dva zimné mesiace budú o niečo teplejšie, ako je dlhodobý priemer 1901-2000.“
   Dôvody pre takúto prognózu treba hľadať aj v klimatickej zmene. Plocha plávajúceho morského ľadu v Arktíde bola aj v novembri na rekordne nízkej úrovni. Relatívne teplé sú aj oceány. Je zjavné, že sa atmosféra otepľuje. Tohto roku sme napríklad v Hurbanove zaznamenali druhé najteplejšie leto od začiatku pozorovaní v roku 1871 a jeseň skončila ako štvrtá najteplejšia. Je teda naozaj málo pravdepodobné, že by nasledovala tuhá zima.
Vpády studeného arktického vzduchu spojené s typickým zimným počasím, aké prišlo začiatkom decembra, sa môžu vyskytovať i teraz, zrejme však už nie natoľko intenzívne a vytrvalé ako kedysi. A že nejde len o spomienkový optimizmus, potvrdzujú aj dlhodobé pozorovania.
  
„Posledné tuhé zimy sme zažili v rokoch 1984/85 a 1986/87. Odvtedy boli všetky zimy buď normálne, alebo teplotne nadpriemerné,“ hovorí Pavel Matejovič.
   Na druhej strane striedanie teplejších a chladnejších období v zimných mesiacoch je pre naše zemepisné šírky typické. Túto skúsenosť napokon odráža aj známa pranostika o Kataríne na ľade a Vianociach na blate – alebo naopak. „
Klímu strednej Európy ovplyvňuje najmä Atlantický oceán, ktorý prináša v lete ochladenie a v zime odmäk. Ten sa však v zime často vyskytuje nielen na Vianoce,“ vysvetľuje Pavel Matejovič. „Vianočné oteplenie si viac všímame najmä preto, že v tomto čase sú sviatky a tie sa spájajú s predstavami zasneženej krajiny. “
   A ako to bude so snehom cez tohtoročné sviatky? Štatistiky sú neúprosné. Podľa nich sa na juhozápade Slovenska vyskytujú biele Vianoce priemerne raz za tri roky. Teda aspoň v minulosti to tak bolo... Väčšia pravdepodobnosť snehovej pokrývky počas vianočných sviatkov je v horských oblastiach – napríklad na Štrbskom Plese a Oravskej Lesnej je to až 96 %.
  
„Osobne som samozrejme rád, keď sú Vianoce biele, pretože sa to spája so zimnou romantikou,“ dodáva klimatológ Pavel Matejovič. „Skutočne biele Vianoce s množstvom snehu sme na juhozápade zažili v roku 1981, kedy v tejto oblasti Slovenska bolo takmer pol metra snehu. Na tie Vianoce si dobre pamätám, býval som vtedy u rodičov na Záhorí a bol to naozaj neobyčajný zážitok. “
   Nechajme sa teda prekvapiť, či aj tohtoročné Vianoce budú biele – tak ako si prajú nielen deti, ale i mnohí dospelí.
 
(kam)
 

Ohodnoťte článok: