Výstava (ne)stabilné kompozície

November 2012 / Prečítané 1247 krát
   Galéria insitného umenia v Pezinku ponúka v súčasnosti svojim návštevníkom k nahliadnutiu okrem iného aj výstavu s názvom (NE)STABILNÉ KOMPOZÍCIE. Jej vernisáž sa uskutočnila v utorok 30. októbra v poobedňajších hodinách. Správkyňa GIU Mgr. Iveta Žáková privítala v jej priestoroch pracovníkov a klientov Domova sociálnych služieb a zariadenia podporovaného bývania Rozsutec. Autorom výstavy je totiž Bedřich Matoušek, ktorý je jedným z nich.
   Beďo, ako ho zvyknú volať, je klientom DSS pre ľudí s mentálnym postihnutím a duševnými poruchami. Aj tento na prvý pohľad obyčajný človek však v sebe skrýva niečo neobyčajné – talent. Jeho záľubou sa stalo maľovanie a fotografovanie a svoj čas im venuje už roky. Podporu pri rozvíjaní tvorivého myslenia a vytváraní nových kresieb a fotografií našiel aj v Schaubmarovom mlyne v Pezinku na tzv. Novom ateliéri.
   Ide o tvorivú činnosť, organizovanú galériou, určenú práve pre klientov podobných zariadení. Keďže sa Bedřichova zbierka výtvorov neustále rozrastá, pracovníci DSS a zariadenia podporovaného bývania Rozsutec hľadali priestor, kde by mohla byť vystavená. Vhodným miestom sa stala práve Galéria insitného umenia v pezinskom Schaubmarovom mlyne.
   Beďo maľuje podľa predlôh. Ako nám prezradil Ondrej Molitoris - vedúci úseku sociálnej terapie DSS Rozsutec, aj samotné predlohy pre kresby si autor vytvára sám. Jeho tvorba obsahuje fotografie a maľby, ktoré zobrazujú netradičné, krehké, či nestabilné skupiny predmetov, zátišia, kompozície.
   Galéria pripravuje počas sviatočného predvianočného obdobia ďalšiu podobnú, ale o niečo väčšiu výstavu. Jej priestory vyzdobia práce klientov všetkých DSS a zariadení pre ľudí s mentálnym postihnutím a duševnými poruchami, ktorí sa zúčastňovali Nového ateliéru a letného workshopu s umelcami.
 
(KG)
 

Ohodnoťte článok: