V zime bez strechy nad hlavou

November 2012 / Prečítané 868 krát
   Zima prináša najväčšie ťažkosti hlavne ľuďom žijúcim na ulici. V našich končinách je toto obdobie každoročne sprevádzané snehovou nádielkou a mrazivými nočnými aj dennými teplotami. Útočiskom pre bezdomovcov sa stávajú rôzne verejné miesta, na ktorých sa dá zohriať. Ak existuje príležitosť, strávia tu aspoň noc. Obyvatelia by si preto mali v tomto ročnom období dávať väčší pozor, ak nechcú, aby bezdomovci zavítali do vchodov či pivníc bytových domov. Ako odporúča aj Mestská polícia Pezinok, majitelia alebo obyvatelia nehnuteľností by mali svoje vchody, pozemky alebo majetky zamykať.
   Mesto Pezinok zriadilo práve pre ľudí bez domova Nocľaháreň. Tá im poskytuje celoročne možnosť prenocovania a okrem toho aj možnosť vykonania očisty a stravovania. To všetko za primeraný poplatok. Nocľaháreň sa nachádza na Bratislavskej ulici č. 22. Treba pritom zdôrazniť, že bezdomovcami nie sú iba tuláci, ktorých často vidieť napríklad na lavičkách v centrálnej mestskej zóne. Sú to všetci tí, ktorí stratili strechu nad hlavou a potrebujú alternatívne bývanie. Patria k nim muži, ženy a výnimkou nie sú ani deti.
   Ak budú aj tohtoročnú zimu sprevádzať extrémne nízke teploty, pezinská Nocľaháreň by mala byť podobne ako vlani otvorená nielen pre svojich platiacich klientov. V takom prípade tu môže noc stráviť každý, kto by bol inak odkázaný na spánok pod holým nebom, čím by sa vystavil riziku zamrznutia.
 
(KG)
 

Ohodnoťte článok: