Adventný čas v ľudových obyčajoch

November 2012 / Prečítané 1505 krát
   Advent alebo adventný čas je obdobie štyroch týždňov, (nedieľ) pred Štedrým večerom a oslavou narodenia Ježiša Krista.
   Tohto roku začína Advent prvou adventnou nedeľou 2. decembra. V tento večer zapaľujeme prvú adventnú sviečku.
   Podľa ľudovych zvykov sa v tomto čase máme stíšiť a venovať tento čas viac duchovným záležitostiam.
   Na dedinách v okolí Pezinka sa adventný čas začínal pukaním bičov – každý mládenec si vyrobil kožený bič so strapcom na konci a po zotmení ním pukal pred svojím domom. Podľa ľudových povier išlo o ochranu dediny, domov, ľudí a dobytka pred strigami, ktoré prichádzali spolu s obdobím zimy a tmy.
   Druhým znakom príchodu Vianoc bola vôňa – začali sa piecť vianočné oblátky. Ako bolo zvykom, piekol ich organista pre obyvateľov celej dediny. Počas Adventu nás 4. 12. čaká svätá Barbora. V tento deň si slobodné dievčatá išli odlomiť čerešňovú vetvičku, dali ju do vázy a čakali, či vykvitne do Štedrého večera, čo malo naznačiť či je dievča súce na vydaj.
   Na svätého Mikuláša 6. 12., postavy Mikuláša, anjela a čerta navštevovali rodiny s deťmi, aby ich obdarili drobnými darčekmi. Svätá Lucia symbolizuje viacero zvykov. Najznámejší je zvyk chodenia dievčat po domácnostiach, kde vymetali z kútov zlých duchov. Gazdovia zvykli začať v tento deň strúhať stolček bez jediného klinca a keď si na polnočnej omši naň sadli, uvideli, ktorá zo žien je striga.
   Počas adventného obdobia sa v našich dedinách venovali ľudia upratovaniu svojich obydlí, rôznym zvykom, mágii a príprave toho najväčšieho sviatku – príchodu Ježiša Krista.
Recept na oblátky:
Na pol kg hladkej múky: 70 dkg. kr. cukru rozvaríme v 3 dcl vody, pridáme 2 balíčky vanilkového cukru, necháme vychladnúť. Pridáme 7 dkg masla, múku, štipku soli, lyžičku škorice, 2 žĺtky a toto všetko zmiešame s litrom mlieka, poriadne vymiešať!Nechať postáť aspoň 3 hod. a môžeme piecť.

Krásne sviatky želá
PhDr. Dana Kopálová, etnografka so zameraním na odev, jedlo a keramiku
 

Ohodnoťte článok: