O petícii bez emócií 2

November 2012 / Prečítané 938 krát
AD: Primátor o Trnavskej a petíciách (Pezinčan, 10/2012)
   Rozpaky. To je dojem, ktorý vo mne vyvolal pokus o kladenie otázok tým, ktorým sme vo voľbách dali moc. V tomto článku sa pokúsim vysvetliť prečo.
   Začnem tým, čo je pozitívne. Pozitívne je, že sa diskutuje. Bez verejnej diskusie by totiž nemohla existovať žiadna demokracia. Čo je negatívne, je priveľa emócií v našej debate. Veď práve vecnosť, slušnosť a férové narábanie s faktami odlišujú diskusiu od obyčajnej hádky. Preto ma veľmi zamrzelo obvinenie, že sa snažím poštvať občanov proti vedeniu mesta. Skutočne nemám najmenší záujem komukoľvek krivdiť. Prácu tímu ľudí na mestskom úrade si v mnohých oblastiach vážim. To ale neznamená, že sa nemôžem demokratickým spôsobom formou kladenia otázok ohradiť proti plánu, rátajúcemu s cestou pod oknami našej bytovky. Koniec- koncov, nech každý sám posúdi tón môjho pôvodného článku a porovná ho s reakciou naň.
   Mrzí ma aj označenie navrhovaného riešenia za diletantské. Nepožadujem predsa nič iné, len aby sa uplatnil pôvodný návrh projektantov z Aurexu. Neznevažujem prácu odborníkov, iba žiadam, aby vo svojom pôvodnom pláne zotrvali. Čo nového sa na poslednú chvíľu (za 4 roky) dozvedeli, že svoj úmysel zmenili a plánovanú cestu posunili do tesnej blízkosti bytov a domov, dodnes verejnosť nevie. Myslím, že je to legitímna otázka, bez náznaku „štvania ľudí“. Okrem toho si ako laik myslím, že pri oboch variantoch, pôvodnom aj novom, hrozí zásah do vlastníckych práv k pozemkom. Pretože na mestskom pozemku, širokom približne tri metre, bude veľmi tažké postaviť funkčnú cestu aj s chodníkom. Ale to sú všetko skutočnosti, na ktoré som upozornil už predtým. Dočkal som sa kritiky, uspokojivej odpovede však nie.
   V žiadnom prípade investovaný čas a úsilie neľutujem. Uspokojuje ma pocit, že som urobil maximum pre to, aby sa hrozba narušenia bezpečnosti a charakteru lokality potlačila v zárodku. Som vďačný všetkým susedom, ktorí petíciu podpísali. Bola vybavená tak, ze sa priloží k pripomienke návrhu ÚPN mesta a bude sa na ňu prihliadať pri jej vybavení. Ďakujem i všetkým Pezinčanom, ktorí sa zaujímajú o dianie vo svojom meste. Dúfam, že som svojím prístupom inšpiroval aj ďalších občanov, aby sa nebáli diskutovať. Vecne a bez emócií. Ak chce občan prejaviť svoj názor, nemusí totiž čakať do volieb.
 
Michal Krištof

Ohodnoťte článok: