Pite víno..., ale naše

November 2012 / Prečítané 1478 krát
   Médiá len prednedávnom informovali o prieskume kvality vín, v ktorom odborníci porovnávali domáce a tie dovezené. Je potešiteľné, že naše slovenské vína vyhrali na celej čiare. Až sedemdesiat percent dovážaných vín totiž patrí do kategórie najlacnejších vín a úmerná k cene je, samozrejme, aj ich kvalita. Takže máme vlastne dôvod radovať sa z tohto víťazstva!? Ani nie, keďže faktom je, že plochy vinohradov na Slovensku každoročne klesajú, vinohrady sa neobrábajú a chátrajú, alebo už padli za obeť developerom, ktorí vo vinohradoch postavené domy propagujú ako bývanie „v lone prekrásnej Malokarpatskej prírody, medzi vinohradmi“. Tragédia! Tí, ktorým osud slovenského vinohradníctva a vinárstva leží na srdci, žiadajú už dve desaťročia chrániť vinohrady ako súčasť národného kultúrneho dedičstva a územia európskeho významu. Upozorňujú tiež na to, že bez pomoci štátu sa to nedá.
   Aj napriek tomu, že mierni optimisti hovoria, že Slováci sa vracajú k pitiu kvalitného domáceho vína, predsa len rovnaké množstvo stále ešte dovážame zo zahraničia a to i napriek tomu, že práve podstatnú časť dovozu tvoria najlacnejšie vína, ktoré sa dajú kúpiť v rozmedzí 1 –1,5 eura.
A tak v duchu všeobecne rozšíreného hesla: Slováci, kupujte slovenské výrobky, treba rovnako neustále opakovať: Slováci, pite slovenské vína. Pokiaľ ešte nie je neskoro! Že tomu tak zatiaľ je, nás presvedčila aj rekordná návštevnosť pezinských pivníc na nedávnych Dňoch otvorených pivníc 16. a 17. novembra. A že sa pije, a ak Pán Boh dá, aj sa bude piť nielen víno slovenské, ale aj pezinské, toho sme boli svedkami na Svätomartinskom požehnaní vín 12. novembra v Mestskej vinotéke. Toto tradičné podujatie, na ktorom nové tohoročné vína požehnali aj naši duchovní otcovia – pán farár Ragula a pán farár Kmošena, nás utvrdilo v tom, že naše vína sú vynikajúce a obstoja so cťou v akejkoľvek zahraničnej konkurencii.
 
 (ra)
 

Ohodnoťte článok: