Nový vinohradnícky lis v Malokarpatskom múzeu

Október 2012 / Prečítané 1548 krát
   V utorok 11. septembra 2012 sa v Malokarpatskom múzeu uskutočnilo podujatie s názvom Drevo a víno, v rámci ktorého múzeum nadviazalo vzájomné vzťahy s Európskym vinárskym rytierskym stavom (EVIRS). Výsledkom prvej spolupráce bolo zadováženie dvoch veľkorozmerných drevených sôch sv. Urbana zo strany EVIRSu na výstavu Urbanovia, vincúri a tí druhí.
   Okrem toho múzeum oficiálne prezentovalo verejnosti svoj nový vinohradnícky lis z roku 1888, ktorý významne zhodnotil a opäť rozšíril zbierku vinohradníckych lisov múzea. Lis slávnostne odhalil primátor mesta Pezinok Mgr. Oliver Solga a predsedníčka Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov Ing. Oľga Bejdáková za účasti početných hostí. Po jeho prezentácii predseda konzulátu Ordo Equestris vini Europae
(OEVE) Ing. František Slezák, CSc. predviedol ukážku sabráže, po ktorej primátor mesta O. Solga a poverený riaditeľ múzea M. Hrubala symbolicky pokropili lis sektom. Zbierka vinohradníckych lisov múzea je najväčšia na Slovensku a je pokladaná aj za najväčšiu minimálne v priestore Strednej Európy. Lis zakúpilo múzeum od manželov Bejdákových z Pezinka koncom roka 2011, odkedy bol viac ako polroka odborne konzervovaný. V súčasnosti je pre verejnosť vystavený v tzv. Galérii lisov v priestoroch nádvoria múzea. Malokarpatské múzeum chce takouto formou začať s tradíciou prezentácie svojich významných prírastkov verejnosti a tak deklarovať svoju otvorenosť a snahu o záchranu kultúrneho dedičstva.
 
Martin Hrubala