Zaujímaví a zložití ľudia objektívom Pavla Filipa

Október 2012 / Prečítané 1270 krát

FOTO Mgr. Monika Chvosteková

   Priestory Malokarpatského múzea v Pezinku už navštívilo mnoho známych osobností. Nikdy však nie v takom zložení, v akom sem v októbri zavítali umelci, liternárni tvorcovia, divadelní herci, hudobníci, či výtvarníci. Výnimočné osobnosti slovenského a českého spoločensko-kultúrneho života priniesol do výstavných miestností múzea fotografický talent PhDr. Pavla Filipa. Vo štvrtok 4. októbra 2012 sa v Malokarpatskom múzeu uskutočnila vernisáž výstavy jedinečných divadelných fotografií a fotoportrétov z cyklu „ Zaujímaví a zložití ľudia “. Nie len na fotografiách, ale aj osobne spríjemnili podvečerné slávnostné otvorenie výstavy herečka Kamila Magálová a herec a divadelný režisér Martin Huba. Samotného autora a všetkých prítomných privítali riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku PhDr. Martin Hrubala, PhD., primátor Mgr. Oliver Solga a viceprimátori Ing. Ján Čech a Ing. Miloš Andel, predseda kultúrnej komisie pri MsZ František Féder, ako aj riaditeľka PKC Ing. Ingrid Noskovičová.
   Fotograf Pavel Filip pochádza z partnerského mesta Mladá Boleslav. Vyštudoval dejiny umenia na UK FF v Prahe, v súčasnosti je riaditeľom Kultury města Mladá Boleslav a. s. Divadelnej fotografii sa venuje viac ako desať rokov. Podľa jeho slov bolo preňho prirodzené nadviazať na túto tvorbu fotoportrétmi. Jeho fotografie sú autentické, vznikajú v charakteristických prostrediach pre hercov, spisovateľov, režisérov a hudobníkov, v ktorých sa cítia prirodzene a dobre. Bez mejkapu, svetiel, upozornení, sú neštylizované, intímne, vznikajú spontánne a zachytávajú vzácne a nenávratné momenty. Fotografova spolupráca s osobnosťami je vybudovaná na dôvere a prirodzenosti. Podobne opísali prácu s Pavlom Filipom a jeho talent aj Kamila Magálová a Martin Huba na jesennej vernisáži v Pezinku.
   Po dohode s Malokarpatským múzeom a v spolupráci s Pezinským kultúrnym centrom a Bratislavským samosprávnym krajom mohli zbierku jeho tvorby obdivovať aj Pezinčania. Netradičnou súčasťou zahájenia výstavy bola aj sabráž – otváranie sektu šabľou, v prevedení someliérky Kataríny Jakubcovej. Výstava „ Zaujímaví a zložití ľudia “ zdobila priestory Malokarpatského múzea v Pezinku do 21.októbra 2012.

 
(KG)

Ohodnoťte článok: