Cyklopromenáda obkľúčila Pezinok

Október 2012 / Prečítané 908 krát
   Prišli ste v piatok 28. septembra do práce autom a nemali ste ho kde zaparkovať? Nebolo potrebné sa rozčuľovať. Stačilo prísť na bicykli... Radničné námestie bolo totiž v tento deň vyhradené pre šoférov bicyklov! Konal sa tu 2. ročník pezinskej CykloPromenády.
   Podujatie nadväzovalo na Európsky týždeň mobility, ktorý prebiehal vo viacerých slovenských a mnohých európskych mestách. V Pezinku sa zišlo 130 nadšených cyklistov všetkých vekových kategórií. Spoločnou cyklojazdou mestom poukázali na svoje nenahraditeľné miesto v mestskej doprave. S heslom „v jednote je sila“ bola akcia zavŕšená obkľúčením historickej časti mesta CykloReťazou, symbolicky spájajúcou bicykle účastníkov podujatia.
   Súčasťou programu bola i prehliadka najštýlovejších cyklistov. Najväčšiu pozornosť okoloidúcich pútal Aladin na lietajúcom bicykli, ktorý bol zároveň lekárom podujatia. Výhercovia súťaže boli ocenení bicyklovým príslušenstvom z predajne Pedál. Program pokračoval premietaním cyklofilmov a koncertom zoskupenia Radophone trio v neďalekom Templár pube.
Cenným prínosom pre organizátorov bol dotazník, do ktorého sa zapojilo 125 účastníkov akcie. A čo sme sa vlastne dozvedeli? V Pezinku obyvatelia bicyklujú veľa a radi! Dve tretiny opýtaných jazdia na bicykli pravidelne viackrát týždenne a ďalších vyše 20 percent prevetrá svoj bicykel aspoň raz za týždeň.
   Podľa výskumov sa bicykel považuje za najrýchlejší a najflexibilnejší dopravný prostriedok do vzdialenosti 3 kilometrov. Aj z týchto dôvodov je hlavným cieľom tohto podujatia podporovať využívanie bicykla ako alternatívneho dopravného prostriedku. S týmto účelom bicykluje minimálne polovica opýtaných. Veríme, že správnymi opatreniami bude počet týchto cyklistov len rásť. Tretine opýtaných pritom dokonca ani počasie nerobí žiadny problém! A čo vy, budete využívať svoj bicykel aj v zime?
 
Zuzana Tichá