Vo víne je chuť domova

Október 2012 / Prečítané 1719 krát
Tohtoročné slávnostné otvorenie Vinobrania spojené spojené s požehnaním úrody bolo netradične na tribúne pred Zámkom. Slávnostné otvorenie bolo spestrené vypustením bielych holubov.   Stánky, cigánska, kolotoče a farebné balóniky – každý obyvateľ Pezinka či malokarpatského regiónu má v sebe priam zakódovanú ranú spomienku na vinobrania, ktoré zažil v detstve. Je zvláštne, ako tento sviatok obľubujú deti, hoci ešte nemôžu vychutnať jeho hlavný produkt. 

Tohtoročné slávnostné otvorenie Vinobrania spojené spojené s požehnaním úrody bolo netradične na tribúne pred Zámkom. Slávnostné otvorenie bolo spestrené vypustením bielych holubov.

   Vinobranie je jedným z rituálov, ktoré nám pripomínajú, že žijeme vo vinohradníckom kraji, v kraji, ktorého malebnosť dotvárajú symetrické rovnobežky viniča, v kraji, v ktorom sa rytmus každodenného života odvíja od vinohradníckych a vinárskych prác, k kraji, ktorému hrozno a víno dodáva charakteristickú farbu, vôňu a chuť.
   V tlačenici medzi stánkami s burčiakom a husacinou si s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec neuvedomíme, že korene vinárskej tradície v našej oblasti siahajú až do 6. či 7. storočia pred naším letopočtom, a že napríklad už v 13. storočí existovali písomne podchytené pravidlá, ktoré upravovali vzájomné vzťahy vinohradníkov a ktoré sa v latinčine nazývali ius motanum... Každopádne je história vinohradníctva dostatočne dlhá na to, aby sa vpečatila priamo do našej genetickej výbavy.
Zdá sa, že posledné roky definuje práve snaha nadviazať na túto tradíciu neodmysliteľne spätú s Pezinkom a ďalšími malokarpatskými oblasťami a dať jej nový impulz pre život.
   K vinobraniu pribudlo množstvo ďalších vinárskych akcií – Víno a levanduľa, Deň vo vinohradoch, vínne cesty... Každá z týchto akcií má potenciál priviesť do nášho kraja záujemcov, turistov, návštevníkov, degustátorov, skrátka ľudí, ktorí sa v malokarpatských viniciach a pivniciach cítia dobre.
   Zveľaďovanie vinohradníckej tradície pripomína snahu oživiť zanedbaný vinohrad, aby opäť začal poskytovať úrodu. Touto úrodou je nielen biznis, hoci ani ten v dnešnom svete nemožno ignorovať. Skutočnú úrodu zušľachťovania a pestovania vinohradníckej tradície však treba hľadať v dôvodoch, pre ktoré si ľudia už pred storočiami obľúbili ušľachtilý nápoj z hrozna: víno ľudí spája, dodáva im veselosť, vitalitu i pocit spriaznenosti a blízkosti.
   Navyše víno, ale aj spôsob jeho pestovania a výroby, neodmysliteľne odrážajú charakteristiku každého vinárskeho regiónu. Inak už na prvý pohľad pôsobia vinohrady v strmých svahoch slovinských hôr, alebo povedzme na Kanárskych ostrovoch, kde sa vďaka subtropickej klíme šplhajú riadky viniča až do neuveriteľnej nadmorskej výšky 1400 metrov nad morom!
   Víno v sebe odráža klímu, pôdu, ale aj kultúru oblasti, v ktorej vzniká. A preto nám víno prináša aj chuť a vôňu domova.
 
Márius Kopcsay