Nová kniha o dvoch Františkoch

August 2012 / Prečítané 1388 krát
   František Srna a František Kročka – zaslúžilí majstri športu, patrili medzi bezkonkurenčne najlepších slovenských motocyklových pretekárov druhej polovice dvadsiateho storočia. Prvý bol rodák z Pezinka, druhý zo Svätého Jura. Nerozluční priatelia v časoch, keď pretekári boli zároveň aj automechanici, konštruktéri a testovací jazdci. Motorky si vyrábali doma, „na kolene“ v garáži, spolu so svojimi nezištnými priateľmi či vlastnými synmi. O tom všetkom sa píše v knihe Rudolfa Mladého, ktorá má názov „Františkovia“ František Srna a František Kročka, s podtitulom „Život venovaný okruhom“. Kniha, plná autentických záznamov spomienok pretekárov, je doplnená množstvom dobových fotografií a dokumentov. Je to záslužné dielo nielen pre pripomenutie historických úspechov dvoch významných športových osobností, ale aj pre zozbieranie a zachovanie svedectiev, ktoré by, nebyť tejto knihy, skončili v nenávratne a zabudnutí. Mimochodom, nedávno, presne 15. mája, by sa bol jeden z nich, František Srna, dožil osemdesiatky.
   Krst knihy Rudolfa Malého "Františkovia": zľava manželka Františka Srnu Mária Srnová, bývalý úspešný motocyklový pretekár František Kročka a autor knihy Ing. Rudolf Malý. FOTO: (mo)Krstu knihy "Františkovia" 3. augusta v pivničke pod mestskou radnicou vo Svätom Jure sa zúčastnili aj viceprimátori Pezinka Ing. Miloš Andel a Ing. Ján Čech.
 
(ra)Krst knihy Rudolfa Malého "Františkovia": zľava manželka Františka Srnu Mária Srnová, bývalý úspešný motocyklový pretekár František Kročka a autor knihy Ing. Rudolf Malý. 
FOTO: (mo)
 

Ohodnoťte článok: