Fínsky režisér na predpremiére filmu v Pezinku

August 2012 / Prečítané 1212 krát
   Výnimočný filmový večer mohli stráviť Pezinčania v letnom kine na amfiteátri v pondelok 13. augusta. Konala sa tu totiž slovenská predpremiéra filmu „ Iron Sky “ z dielne fínskeho režiséra Tima Vuorensolu. Tento filmový režisér a hudobník podčiarkol unikátnosť predpremiéry svojou prítomnosťou. Bránu pezinského amfiteátra prekročil približne o deviatej hodine večer. Diváci ho privítali silným potleskom.
   33-ročný fínsky filmový režisér Timo Vuorensola zvolil pre svoje tvorivé smerovanie kombináciu akčného filmu s komédiou a science-fiction. Film, ktorý mali možnosť ako prví na Slovensku zhliadnuť práve Pezinčania, je tiež veľmi špecifickou žánrovou zmesou. Hlavnú tému predstavuje príbeh o nacistoch sídliacich na odvrátenej strane Mesiaca a pripravujúcich sa na ovládnutie planéty Zem. Ich plány však narušia nečakané udalosti a rozbehnú tak nepredvídateľný dej akčnej sci-fi komédie. Základ tohto netradičného príbehu sa podľa slov režiséra zrodil v jeho hlave práve v saune, ktorá je pre Fínsko typická. To o čo sa však Timo Vuorensola vo svojej filmovej tvorbe snaží, nie je len pobavenie divákov, ako aj sám uviedol: „Je tam určite viac ako len pobavenie. Chcel som nájsť novú cestu ako hovoriť o fašizme, nacizme, o nacistickej ideológii. Film je určite pre ľudí, ktorí majú radi kultúrne a popkultúrne odkazy. Tí, ktorí takéto veci vyznávajú, v ňom určite nájdu mnoho rôznych ukrytých odkazov.“
   Vznik nového filmu Tima Vuorensolu je spojený s viacerými ďalšími špecifikami. Na jeho financovaní sa podieľali aj samotní diváci a mohli film pred jeho vznikom ovplyvňovať napríklad návrhmi mien postáv, či svojimi predstavami a náčrtmi výzoru vesmírnych lodí a pod. Fínsky režisér považuje komunikáciu s divákmi za kľúčovú pri tvorbe filmu v súčasnosti.
   „Snažím sa čo najviac odpovedať divákom na ich otázky, lebo jednou z najdôležitejších vecí pri tvorbe filmu je to, pre koho film robíte a aké sú myšlienky a otázky týchto ľudí. Preto sa snažím s nimi komunikovať čo najviac,“ uviedol Vuorensola.
   Po pondelkovom premietaní pokračovala na amfiteátri v Pezinku krátka beseda. Diváci mohli svoje pripomienky, postrehy a otázky adresovať priamo režisérovi.
 
(KG)
 

Ohodnoťte článok: