Koníky sú predovšetkým koníčkom

August 2012 / Prečítané 1249 krát
   Celú sobotu svietilo slnko, obloha bola jasná, belasá a do pezinského areálu zdravia Rozárka prúdili davy záujemcov. Koníkom skrátka vyšlo lepšie počasie než napríklad vínu a levanduli. Organizátorov i návštevníkov musela táto skutočnosť potešiť tým skôr, že sa Slovensko stalo po trinástich rokoch opäť usporiadateľom prestížneho podujatia, akým boli Majstrovstvá Európy 2012 vo voltížnom jazdení.
   História akrobatického cvičenia na cválajúcom koni siaha až do čias starého Ríma. Odvážne kúsky na koňoch cvičili a predvádzali takisto stredovekí rytieri. Postupne v priebehu 20. storočia sa voltíž emancipovala na samostatné športové odvetvie.
   Pri cvikoch, ktoré deti predvádzali v rozhorúčenej pezinskej hale, sa návštevníkom neraz zatajil dych. „Som nadšená, tento šport v sebe spája šikovnosť a odvahu človeka s ladnosťou jazdenia na koni,“ hovorí pani Ľubica, ktorá na podujatie prišla z Bratislavy, no rozhodne neľutuje. Z pretekov si dokonca odnesie aj suvenír ako spomienku – ozdobu v podobe malého kovového koníka s jazdcom v cylindri.
   Koníky sú koníčkom aj pre ľudí, ktorí sa pohybujú v blízkosti tohto športu ako organizátori či rozhodcovia. „Nielen preto, že honoráre sú v našom českom a slovenskom priestore skôr len akýmsi vreckovým,“ vysvetľuje Dalibor Blažek z Frenštátu pod Radhoštěm, ktorý sa pretekov zúčastnil ako člen odvolacej komisie. „Sám som bol dlhé roky aktívnym cvičencom. Keďže mám tento šport rád, teší ma, že môžem byť v jeho blízkosti ako rozhodca.“
   Ako sa vlastne človek dostane k takejto netradičnej športovej disciplíne? „Bolo to dielo náhody – na základnej škole som sedel v lavici s chlapcom, ktorého mama zakladala voltíž na severnej Morave. Boli sme kamaráti a cez neho som sa dostal k voltíži aj ja,“ hovorí Dalibor Blažek. A na otázku či najmä pre deti nie je cvičenie nebezpečné, odpovedá s úsmevom: „Pre laika vyzerajú kúsky na koňoch nebezpečne, ale za 29 rokov, čo sa pohybujem v tomto športe, som nebol svedkom vážneho úrazu.“
   Podľa diváckeho záujmu sa dá predpokladať, že koníky – a aj šikovní jazdci a cvičenci na ich chrbtoch – prilákajú do Pezinka čoraz viac záujemcov.
 
(kam)
 

Ohodnoťte článok: