Bývanie v Grinave v minulosti

August 2012 / Prečítané 1326 krát
    V Grinave stáli dlhé domy, kolmo postavené k ulici. Najbližšie k ulici bola predná izba. Boli v nej kasne na mužské panské šaty a šublotne (truhlice) na ženský kroj. V izbe stál stúl a pri ňom štyri sesle (stoličky). V tejto izbe sa nespávalo, preto v nej bola len jedna posteľ na spôsob peklo. Nad posteľou bola položená doska a na nej vysoko vystlané podušky a duchny ako výbava pre nevestu, ktoré mali výlučne ozdobný účel a nepoužívali sa. Spodný priestor na spanie bol zakrytý bohato vyšívanou plachtou z konopného plátna.
   Za prednou izbou nasledovala kuchyňa so stavanou pecou na pečenie chleba a šporákom pri nej. Jej zariadenie tvorili kredenec, steláž (otvorená polička na hrnce) a kasnička. Jej spodok tvorila malá skrinka s troma zásuvkami (ládle) na zemáky, fyzulu a iné, nad ktorou bola polička na tanírky, nad ňou ďalšia na hrnky a celkom hore boli na klinčekoch zavesené starodávne žufanky. V rohu kuchyne stál stúl a rohová vyrezávaná lavic.
   Na spanie slúžila zadná izba s dvomi – tromi posteľami, na ktorých spala celá mnohopočetná rodina. Chudobnejší ľudia mali kanapu, ktorá cez deň slúžila ako lavic a v noci ako posteľ. Na spanie pre chudobnejšie deti slúžila pudla alebo šupelt, ktorá cez deň slúžila ako stúl. V jej spodnej časti boli periny a časť na spanie sa „vyšuchovala“ – preto sa tomu hovorilo aj „šuchnutá
postel“.
   Obytnú časť domu zakončovala komora, ktorá bola prehĺbená ako pivnic, preto sa do nej vstupovalo cez štyri schodky.
   V dolnej pivničnej časti boli uložené súdky. Horná časť nad prehĺbenou časťou bola upravená na spôsob vyššieho podlažia. Hore boli dve – tri štrichy na fyzulu a zboží. Na hambálku tam boli zavesené zabíjačkové výrobky.
   Za komorou boli postavené maštale pre dobytok. V každom dome boli jedna – dve kravy, bohatší ľudia mali na oranie kone, menej bohatší voly. Chudobní ľudia orali s kravami. Za maštaľou bola šopa na drevo a studňa, ktorá musela byť v každom dome.
   Nad domom bola povala – hura. Na huru sa vystupovalo rebríkom zvonku. Skladovalo sa na nej seno a slama. Zo slamy sa robili stohy v humnách.
   Na ulici pred každým domom boli zasadené stromy. Po večeroch pred domami v jarkoch sedeli deti a spievali si. Starší ľudia si vyniesli pred dom šomlík a debatovali. Často učili deti nové pesničky a tak sa tieto odovzdávali ďalším generáciám.
 
Peter Sandtner
 

Ohodnoťte článok: