Seniori, pozor na podvodníkov!

August 2012 / Prečítané 1204 krát
   Dňa 25. 7. 2012 polícia prijala oznámenie o tom, že neznámy páchateľ v ranných hodinách telefonoval 72-ročnej žene z Modry, od ktorej, vydávajúc sa za jej príbuzného, žiadal pod zámienkou kúpy vozidla finančnú hotovosť vo výške 1000 eur. Následne pre peniaze poslal kamarátku, ktorej žena finančnú hotovosť odovzdala pred svojím bytovým domom. Páchatelia poškodenú takto uviedli do omylu, čím jej spôsobili škodu vo výške 1000 eur. Pezinským policajtom sa na základe rýchlej spolupráce a dobrej operatívno-pátracej činnosti podarilo krátko po čine páchateľov dolapiť a z prečinu podvodu obviniť 24-ročnú ženu z Lučenca. V prípade preukázania viny jej môže hroziť trest odňatia slobody až na dva roky.
   Včasným oznámením a rýchlou spoluprácou s políciou páchatelia skončili v rukách polície!
Vzhľadom na trestnú činnosť páchanú na senioroch chce
   Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Pezinku upozorniť aj na iné možné prípady, na ktoré by si seniori mali dať pozor spolu s radami, čo treba v takýchto prípadoch urobiť:

1. Niekto vám zavolá domov a predstaví sa ako váš príbuzný – syn, dcéra, vnuk, a žiada vás o finančnú pomoc s tým, že pošle pre peniaze kamaráta:
- zavolajte ihneď vášmu príbuznému, za ktorého sa vydáva a overte si to,
- nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte,
- zavolajte POLÍCIU na č. 158

2. Niekto vám zazvoní pri dverách a povie, že robí akciu na čokoládu značky Orion s tým, že ide k vám nalepiť samolepku hviezdy na okno:
- nevpúšťajte neznámu osobu k sebe do bytu. Pritom ako vás zabavia, zistia, kde máte uložené peniaze v byte,
- zavolajte POLÍCIU

3. Niekto vás na ulici osloví, že jeho kamarát mal nehodu a potrebuje požičať peniaze na zaplatenie ošetrenia v nemocnici a ponúkne vám zálohu nejakú inú vec (napr. hodinky, telefón):
- neverte mu, zdravotná pomoc sa poskytuje na pohotovosti bezplatne každému ihneď
- zavolajte POLÍCIU

4. Niekto vám zazvoní pri dverách a chce odpísať plyn, vodu, elektrinu:
- žiadajte od neho preukaz zamestnanca spoločnosti,
- požiadajte niekoho v okolí, napr. suseda, aby bol prítomný, keď vstúpi táto osoba k vám do bytu,
- ak sa dôveryhodne nepreukáže, v žiadnom prípade ju nevpúšťajte do vnútra,
- zavolajte POLÍCIU

5. Niekto vám zazvoní a predstaví sa ako pracovník mestského, obecného úradu alebo pracovník poisťovne, prípadne iná osoba s tým, že vám vráti preplatok, predloží 500 eurovú bankovku, s tým, či mu máte vydať:
- žiadne preplatky sa nevracajú osobne do rúk,
- zavolajte POLÍCIU

   Ak sa vám stane niektorá z popísaných udalostí, snažte si zapamätať popis osôb, výzor, oblečenie, vozidlo a pod. a ihneď to oznámte na POLÍCIU na bezplatné č. 158. Čím skôr zavoláte, tým väčšia je šanca na chytenie podvodníkov!
 
kpt. Mgr. Zuzana Mišovičová
 

Ohodnoťte článok: