10. výročie pomenovania planétky „Pezinok“

August 2012 / Prečítané 1200 krát
ilustračné foto    Pred 10 rokmi (28. 3. 2002), bolo medzinárodne publikované pomenovanie planétky (asteroidu) 1996 YH1 ako PEZINOK.
   Pomenovanie dostala od svojich objaviteľov Mgr. A. Galáda a A. Pravdu z Astronomického observatória na pracovisku Modra-Piesky. Asteroid prvýkrát identifikovali ako neznámy objekt koncom roku 1996 – ako vedľajší – popri svojej práci, v tom čase prvou CCD kamerou na Slovensku v ohnisku 60cm ďalekohľadu. Dostala predbežné "pracovné" katalógové číslo 11636.
Planétka Pezinok sa nachádza v hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Ich počet sa odhaduje asi na 100 tisíc. Zmapovať a katalógovo ich označiť bude trvať ešte niekoľko dlhých rokov. Asteroid má v priemere asi 6km a okolo Slnka obehne raz za 4,02 roka.
    Predpokladá sa, že v tejto vzdialenosti mala na počiatku tvorby Slnečnej sústavy vzniknúť ďalšia veľká planéta. Ale obrovská gravitačná sila skôr vytvoreného Jupitera nedovoľuje až do súčasnosti jej vznik. Asteroidy z tohto pásu sú teda prapôvodným staveným materiálom našej slnečnej sústavy a z vedeckého aj iného hľadiska majú veľký význam. Zmapovanie týchto objektov je takpovediac v záujme „pozemšťanov“, pretože dopad takéhoto telesa už v minulosti napáchal veľké škody. Po ňom prišlo k vymieraniu niektorých druhov života a k zmene klímy na našej planéte.
   Kto vie, možno sa dožijeme vesmírnej misie, ktorá niekedy pôjde na „Pezinok“.
 
Alexander Pravda
 

Ohodnoťte článok: