Všetci na bicykel!

August 2012 / Prečítané 1477 krát
   Pozývame vás na ďalšiu CykloPromenádu, ktorá sa uskutoční v piatok 28. septembra 2012, lebo čím viac je v meste ľudí na bicykli, tým viac je bicykel vnímaný ako normálny dopravný prostriedok.
   V rámci nášho cestovania na bicykloch po rozvojových krajinách sme pozorovali ako, tento dopravný prostriedok s nadšením využívajú deti. Okrem nich na ňom jazdili len starší-chudobnejší obyvatelia. Cyklistov v strednom veku by ste tam hľadali márne. Stačí odbočiť trochu na západ do pokrokového Nemecka či Holandska a situácia je úplne odlišná. Ľudia sa tam premávajú na bicykloch vo všetkých smeroch bez rozdielu veku či pohlavia.
   A ako to vyzerá u nás doma, na Slovensku? Prechádzka Piešťanmi či Košicami vás hneď naladí na príjemnejšiu vlnu. Cyklistická doprava tu má už dávno zelenú. Viaceré mestá sa pomaly prebúdzajú, avšak mnohé ešte spia hlbokým spánkom.
   Pezinok má vzhľadom na svoju situáciu priam ideálne podmienky na rozvoj mestskej cyklistiky. Mnohí dochádzajú za prácou a do školy hoc aj kombinovanou dopravou, no zároveň im to sťažuje nepružná a obmedzená mestská doprava. Vyťahovať auto, keď mestom v húfoch prúdi tranzitná doprava nemusí byť práve najvhodnejšie riešenie. A už vôbec nie, keď je vnútri len sám šofér. Ísť pešo? Zo Starého dvora na železničnú stanicu treba rátať 20 minút. Na bicykli to zvládnem za šesť! Ak by som denne merala túto cestu čo i len dvakrát, už som ušetrila takmer pol hodiny času!
   Karl Reiter vo svojej publikácii Bicyklovanie je trendy podotýka, že vodiči motorových vozidiel majú pozitívny postoj k bicyklovaniu, akonáhle ho vyskúšajú. Prečo nezačať hneď po horúcom dovolenkovo-prázdninovo-oddychovom období? Udrží vás to v štíhlej línii a z ušetrených peňazí sa potešíte i zimnej dovolenke.
   Viac informácii o pripravovanej CykloPromenáde sa dozviete v septembrovom čísle Pezinčana.
 
Zuzana Tichá
 

Ohodnoťte článok: