Koniec leta je krásny na Neusiedli

August 2012 / Prečítané 1414 krát
Bociany sa stali symbolom a maskotom mestečka Rust, dokonca sú hlavným motívom tunajších suvenírov.   Letná sezóna vrcholí, vinárska sezóna sa začína – práve z týchto dôvodov je ideálne stráviť koniec leta na neďalekom rakúskom Neusiedli. Známe Neziderské jazero ponúka takmer prímorskú dovolenku. Je rajom pre milovníkov vodných športov, ale aj pre cyklistov a peších turistov, pretože tu možno nájsť množstvo prírodných, turistických, ale aj gastronomických zaujímavosti.

Bociany sa stali symbolom a maskotom mestečka Rust, dokonca sú hlavným motívom tunajších suvenírov.


   Plytké a bezodtokové stepné jazero Neusiedler See s rozlohou 315 kilometrov štvorcových je zvyškom mora a dokonca je mierne slané. Celkom určite vám tu nehrozí utopenie, keďže hĺbka vody nikde nepresahuje 180 centimetrov. Ku koloritu jazera neodmysliteľne patria rozľahlé trstinové porasty, ktoré obklopujú jeho brehy.
   Neusiedl mnohým Slovákom priblížila pravidelná autobusová linka, ktorá cez prázdniny denne premáva z Bratislavy. Bez problémov sa sem dá pricestovať aj vlakom z Petržalky.
Pohľad na pokojnú hladinu jazera doslova lieči dušu.   Prirodzeným centrom regiónu je päťtisícové mestečko Neusiedl am See – mimochodom partnerské mesto Pezinka. Na tejto križovatke sa turistické trasy rozvetvujú. Západný breh Neusiedlu kopíruje svahy pohoria Leithegebirge veľmi podobné Malým Karpatom. Skutočnou perlou tejto strany jazera je mestečko Rust. Okrem malebného historického centra sú jeho atrakciou bociany, ktoré sa udomácnili na tunajších strechách a pochopiteľne sa stali mestským maskotom.
Len pár kilometrov na juh vás privíta obec Morbisch am See. Okrem kúpaliska sem láka návštevníkov z blízkeho i širokého okolia známy amfiteáter priamo nad hladinou jazera, kde sa večer čo večer konajú atraktívne koncerty a divadelné predstavenia.
   Pokiaľ uprednostňujete prírodné zaujímavosti, loď vás prepraví do Illmitzu na východnom brehu Neusiedlu. Práve tu sa v rozľahlých trstinách a lužných lesoch nachádza najväčšia a najznámejšia vtáčia rezervácia.
   Mimoriadne malebná je obec Podersdorsf, kde sa končí aj autobusová linka z Bratislavy. Príjemné pláže so známym a fotogenickým majákom na konci dreveného móla dopĺňajú aj ďalšie zaujímavosti, napríklad najväčší veterný mlyn v Rakúsku. So začiatkom oberačkovej sezóny sa tu podobne ako u nás neodmysliteľne spája burčiak, ktorý sa v nemčine nazýva priliehavým slovíčkom „Sturm“.
   Napriek zdanlivo vyšším cenám v penziónoch sa na Neusiedli oplatí ubytovať. Hoci aj jedna noc z vás urobí majiteľa Neusiedler See Card – karty, ktorá vám počas pobytu poskytuje množstvo výhod, napríklad voľný vstup na pláže či bezplatnú miestnu dopravu.
   Neziderské jazero sa teda oplatí nielen navštíviť, je výhodné aj príjemné tu pár dní pobudnúť. Liečivý účinok jazernej vody, pokojná atmosféra kraja, burčiak, víno a kvalitné služby, pôsobia blahodarne na telo i dušu.
 
Text a FOTO (kam)

Ohodnoťte článok: