Rómovia z Glejovky „cigánili“

August 2012 / Prečítané 2286 krát
   Štvrtkové vydanie denníka SME prinieslo pod bombastickým a najmä cirkev dehonestujúcim titulkom „Kňaz udal čierne domy v osade“ informáciu o akcii Stavebného úradu v Pezinku, ktorého pracovníčky boli 15. 8. zmapovať nelegálne stavby v Glejovke. Naši rómski spoluobčania, ktorí si zákon vykladajú po svojom, si v minulom roku totiž postavili svoje príbytky na pozemkoch mesta aj katolíckej cirkvi. Samozrejme, nelegálne, bez ohlásenia a bez stavebného povolenia. Mesto Pezinok začalo daný stav riešiť, upozornilo Farský úrad v Grinave, že na jeho pozemkoch sa nachádzajú štyri stavby, ten podal trestné oznámenie za zabratie a poškodzovanie jeho majetku. Je už zbytočné opakovať, že tieto pozemky cirkev pôvodne prenajala záhradkárom, ktorí ich roky obrábali. Po opakovaných krádežiach a devastácii záhrad už záhradkári dávno rezignovali.
   V SME sme sa dočítali, že: „Primátor ani kňaz sa komunite osobitne nevenujú“, alebo, že ich mesto neinformovalo, že stavajú nelegálne. Korunu všetkému nasadil vo videoreportáži SME jeden z Rómov, keď tvrdil, že v Glejovke sa sociálny pracovník roky neukázal. Nedá sa spočítať koľkokrát som bol ja a moji kolegovia zo sociálneho oddelenia v Glejovke, koľkokrát sme riešili ich problémy. O všetkom sú záznamy. Celé je to však o tom, že ako primátor trvám na tom, aby si akúkoľvek finančnú či materiálnu pomoc od mesta odpracovali.
   Mrzí ma, že reportáž v SME je tendenčná. Nenájdete v nej ani slovo o povinnostiach štátu voči svojim občanom ani o dlhoročnom neriešení rómskej problematiky. Rovnako v nej nenájdete ani slovo o tom, že Rómovia vedome porušujú zákon, že kradnú v záhradkách, že len nedávno napadli mestského policajta. Na mestskom pozemku sa správajú ako by bol ich. Verejne obviňujú suseda, ktorý si oplotil pozemok betónovým plotom, že porušil zákon. V spomínanom článku o porušovaní zákonov zo strany Rómov však nenájdete ani slovo!
 
Oliver Solga, primátor

Ohodnoťte článok: