Pezinský permoník 2012 spojil kamennú krásu s kultúrou

August 2012 / Prečítané 2033 krát
   Dom kultúry v Pezinku a tiež priestor pred ním sa počas víkendu v dňoch 10. - 12. augusta premenil na mekku všetkých milovníkov a zberateľov krásnych kameňov. Prebiehala tu výnimočná výstava a burza minerálov, fosílií a drahých kameňov Pezinský permoník 2012. 17. ročník Pezinského permoníka slávnostne otvoril v piatok 10. augusta jeho hlavný organizátor Jirko Vitáloš za prítomnosti hlavných predstaviteľov mesta Pezinok na čele s primátorom Oliverom Solgom. Videli sme aj starostu Perneka Františka Bokesa, členov Malokarpatského baníckeho spolku, Pezinčanov a mnohých ďalších. Po slávnostnom otvorení podujatia organizátor predstavil Výstavu vzácnych minerálov Pezinka a Perneka vo vstupnej hale Domu kultúry, ktorá vznikla vďaka už 10 rokov pôsobiacemu Malokarpatskému baníckemu spolku. Návštevníci Pezinského permoníka 2012 mohli po prvýkrát obdivovať aj nový minerál, ktorý bol v Pezinku nájdený iba v januári tohto roku.
   17. ročník tohto špecifického podujatia prilákal do Pezinka vystavovateľov z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia.
   Pre obdivovateľov kamennej krásy ponúkol pestrú paletu najrôznejších nerastov z celého sveta. Vidieť a tiež kúpiť si mohli návštevníci prírodné, aj brúsené kamene a minerály
a tiež rôznorodé druhy šperkov. Nerasty však neboli jediným lákadlom tohtoročného Pezinského permoníka. V priestore pred pezinským Domom kultúry súbežne s výstavou prebiehal už 11. ročník pouličného ryžovania zlata. V piatok večer rozprúdili všetkým prítomným krv v žilách skupiny Karpatské Horké, Latino Kubano a Hugo Čáves Orchestra. V sobotu popoludní prednášali zaujímavé poznatky Doc. PhDr. Ján Sand, CSc., Mgr. Martin Števko a doc. RnDr. Pavel Uher, CSc. v salóniku PKC. Pred Domom kultúry dráždila mlsné jazýčky a hladné žalúdky vôňa najlepšej fyzulnačky na svete od Pavla Boriša a atmosféru podujatia dokreslila aj chvíľka typickej pezinčiny. S príchodom neskorších hodín odštartovala pred PKC mestská opekačka. Taktovku sobotňajšieho večera udávali hudobné skupiny Staré tiene, Reverz Park, Vrbovskí víťazi a Stará škola.
   V nedeľu sa za príjemného počasia viaceré deti zapojili do súťaže v kreslení a modelovaní permoníka. Hudobnú bodku za Pezinským permoníkom 2012 dali v nedeľu podvečer skupiny P. A. M. Band a Samorast. O rok oslávi toto jedinečné podujatie už svoje 18. narodeniny.
 
(KG)

Ohodnoťte článok: