Historický kalendár

Júl 2012 / Prečítané 1052 krát
l 90. výročie - Vznik miestenej organizácie Komunistickej strany Československa sa udial v Pezinku 6. mája 1922. Organizácia vznikla tým, že všetci členovia vtedajšej sociálnodemokratickej strany prešli do KSČ. Stalo sa tak v budove hostinca U zeleného stromu (na mieste dnešného obchodného domu na ulici M.R.Štefánika č. 32) Členskú základňu tvorili zo začiatku výlučne robotníci pezinských tehelní. 17. júna si členovia strany založili aj Federáciu robotníckej telocvičnej jednoty.

l 35. výročie - Druhý, a zároveň aj posledný ročník Koncertu mladosti sa uskutočnil v pezinskom Amfiteátri 8. júla 1977.
Na tomto neopakovateľnom hudobnom podujatí, často označovanom ako československý Woodstock, vystúpili najvýznamnejší predstavitelia jazzu, rocku a folku. Bolo to v tej dobe najvýznamnejšie hudobné, ale aj spoločenské a politické vystúpenie nezávislých umelcov a mladých ľudí v Československu. Odohralo sa v čase tzv. normalizácie, teda znovunastolenia totalitnej moci komunistickej strany. Ďalší ročník bol už zakázaný a organizátori predchádzajúcich dvoch dostali jasne najavo, že podobné aktivity pod hlavičkou vtedajšej Mestskej organizácie Socialistického zväzu mládeže sú nežiadúce. Prvý ročník Koncertu mladosti sa uskutočnil 31. júla 1976.
 

Ohodnoťte článok: