Sviatok sv. Anny v dejinách nášho mesta

Júl 2012 / Prečítané 1444 krát
  Sviatok sv. Anny, ktorý sa slávi každoročne 26. júla, bol v minulosti pre naše mesto významným dátumom. Svätá Anna, matka Panny Márie, bola patrónkou nášho mesta a bola jej zasvätená aj kaplnka vo Farskom kostole. Istý čas sa dokonca jej zobrazenie používalo aj v mestskom erbe a je aj na mestskej zástave zo XVII. storočia. Raritou pezinského erbu je používanie mariánskych znakov spolu s postavou sv. Anny s dieťaťom, napríklad kráľovská koruna, slnečná žiara, obrátený polmesiac a zemeguľa. Takéto „ skomoleniny “ nájdeme aj na reliéfoch na Starej radnici, ktoré pôvodne zdobili priečelia brán mestského opevnenia. V spomínanom termíne býval na jej počesť v Pezinku významný výročný trh. Povolenie konať ho bolo súčasťou kráľovských výsad udelených mestu.
   Vo výtvarnom umení od románskeho až po barokový sloh nájdeme veľmi veľa zobrazení tejto svätice, často aj so špeciálnym označením, napríklad ako Sv. Anna samotretia (Leonardo da Vinci) alebo ako Rožňavská Metercia (slávny renesančný obraz, ktorého kópia bola na jeseň vystavená aj v našom Dome kultúry).
   Sv. Anna je významnou patrónkou a ochrankyňou manželstva a rodiny. Na spomínaných obrazoch je najčastejšie zobrazovaná spolu s Pannou Máriou a malým Ježiškom. Jej portrét sa nachádza aj vo Farskom kostole. K sv. Anne sa viaže aj známa ľudová pranostika, ktorá hovorí: „ Sv. Anna – chladno zrána “, čo znamená, že okolo tohto dátumu je síce ešte cez deň horúco, ale nadránom je už citeľne chladnejšie.
 
 (ra)