Deti majú radi hry, pri ktorých sa smejú

Júl 2012 / Prečítané 1114 krát
  Deti, ktoré s kľúčikom na krku behajú po ulici alebo vysedávajú u rodičov v práci – to všetko už nemusí byť koloritom dnešných prázdnin. Možnosti ako môže najmladšia generácia tráviť voľný čas, sa výrazne rozrástli. V Pezinku k nim patrí aj Centrum voľného času v Zámockom parku. Zhovárali sme sa s jeho riaditeľkou Zuzanou Majerníkovou.

l Ponúkate riešenie pre deti, ktoré nemajú nablízku starých rodičov ani iné možnosti ako tráviť prázdninové dni?
- Ponúkame, ale musím dodať, že záujem je oveľa väčší než naša kapacita. V Pezinku je veľa rodín s malými deťmi, ale vzhľadom na naše možnosti a počet zamestnancov organizujeme denné prímestské tábory najviac pre 25 detí týždenne, teda 175 detí počas celých prázdnin.
l Slovo tábor navodzuje dojem, že vás treba hľadať po kopcoch, ale vy robíte deťom program priamo tu, v Pezinku...
- Prímestský tábor znamená, že ráno sem donesú deti rodičia a my im celý deň robíme
program. Chodíme na výlety, hráme sa dobrodružné hry, alebo s nimi maľujeme.
l Ako dlho sa venujete tejto aktivite?
- Ja osobne som tu osem rokov.
l Zmenili sa podľa vás deti tým, že majú internet a počítačové hry? Nie sú pre nich obyčajné hry málo atraktívne?
- Deti sa vo svojej podstate nezmenili. Doba je iná, majú aj iný spôsob hrania sa, ale keď vytiahneme staré klasické hry, som často prekvapená, s akým nadšením na ne zareagujú. Viac ma trápi, že si deti často nevedia samy vymyslieť činnosť. Už zo školy sú naučené, že musia mať zorganizovanú každú minútu. A keď ich človek nechá, nevedia sa zrazu samy zabaviť.
l Nie je to tým, že majú priveľa podnetov zvonku? Počítače, televízia...
- Aj tým, ale je to aj nastavením školského systému, ktorý im absolútne nedáva možnosť hrať sa. Neustále majú povinnosti, zadania a aj počítačové hry sú vlastne samá úloha. Dnešné deti sa nehrajú. Ich tvorivosť a fantázia sa nerozvíja.
l Aká hra teda „zaberie“ najlepšie?
- Dnešné deti sú dosť vystresované, takže majú rady čokoľvek, pri čom sa smejú. Zábavné a humorné hry. Napríklad známu hru na vymieňanie, ktorú sme hrávali aj my ako decká – že vybehnú do mesta a dieťa musí osloviť cudzieho človeka a vymeniť s ním napríklad pero za nejakú inú vec. Snažíme sa, aby sa deti učili komunikovať medzi sebou aj s inými ľuďmi.
l Do školského roka je ešte ďaleko ale predsa len – chystáte niečo nové?
- Boli by sme radi, keby sa deti viac hýbali, takže chceme rozbehnúť florbal.
 
(kam)
 

Ohodnoťte článok: