Literárny kolotoč s troma finalistami

Júl 2012 / Prečítané 966 krát
  Autorské čítanie s troma finalistami literárnej súťaže Anasoft Litera Veronikou Šikulovou, Zuskou Kepplovou a Vladimírom Ballom sa v nedeľu popoludní 15. júla malo pôvodne konať v Zámockom parku, no pre hroziace prehánky sa presunul „pod strechu“ do spoločenskej sály domu kultúry. Šiesty Literárny kolotoč pripravila Malokarpatská knižnica a Pezinské kultúrne centrum pod záštitou BSK a Mesta Pezinok ako súčasť pezinského Kultúrneho leta.
   Bratislavská rodáčka a absolventka dramaturgie a scénáristiky na VŠMÚ Zuska Kepplová (1982) predstavila svoj experimentálny román Buchty švabachom. Útla knižočka, takmer ako vreckový bedeker, je sprievodcom do sveta mladých Slovákov, novodobých nomádov, ktorí sa rozhodli „skúsiť šťastie“ v zahraničí. Kniha bytostne oslovuje generáciu tridsiatnikov a vysoko ju ocenila kritika i nečakané množstvo čitateľov. Román o „voľnom pohybe pracovnej sily“, ako ho nepoeticky nazval moderátor popoludnia Ľubo Navrátil, demýtizuje romantické predstavy o okamžitom úspechu v zahraničí a poukazuje na jeho úskalia a nebezpečenstvá.
   Renomovaná autorka, rodáčka z Modry a pracovníčka Malokarpatskej knižnice Veronika Šikulová (1967) predstavila svoj nový román Miesta v sieti, kde košatým jazykom prešpikovaným známymi i menej známymi cudzojazyčnými, najmä maďarskými výpožičkami, rozpráva osud troch žien – troch generácií jednej rodiny. Stará mama Jolana, jej dcéra Alica a vnučka Verona sa cez priepasť desaťročí usilujú vyrovnať so svojimi trápeniami, smútkami i radosťami, hľadajú svoje „miesto v sieti“ a rovnováhu a pokoj v sebe. Novozámčan Vladimír Balla (1967) prišiel do Pezinka s románom V mene otca, ktorý sa vlastne takisto zaoberá rodinnou anamnézou. Postavil dom, zasadil strom, splodil dvoch synov, no rodinná pohoda sa nekoná a ak sa niekedy konala, je dávno v nenávratne. Slovné a myšlienkové postupy ozvláštňujú výpoveď natoľko, že jeho banalita sa stáva slávnostnou až mýtickou a použitie magických prvkov (strom igdrassil, dva komplementárne domy, matka, ktorú vietor presúva ako pierko) všadeprítomnú banalitu má zrejme len dva razy podtrhnúť.
   Prítomní autori v úvode odpovedali na (niekedy kontroverzný) okruh tém, ktoré ich mali pezinským literárnym fanúšikom priblížiť (predestinácia, kontext, tabu, autenticita výpovede), ale hovorilo sa aj o bežných veciach, spomienkach na detstvo, politických súvislostiach či medzinárodných vzťahoch. Vyše dvojhodinové podujatie sa končilo autorským čítaním zo spomínaných románov či novších textov autorov.
 
Ľubomír Navrátil
Finalisti Anasoft litera 2012

   Spomedzi 139 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:
l Balla: V mene otca; K. K. Bagala
l Juraj Bindzár: Bez dúhy (plebejský román); Orman
l Péter Hunčík: Hraničný prípad; Kalligram
l Zuska Kepplová: Buchty švabachom; K. K. Bagala
l Maroš Krajňak: Carpathia; Trio Publishing
l Silvester Lavrík: Zu; Kalligram
l Michaela Rosová: Dandy; K. K. Bagala
l Alexandra Salmela: 27 čiže smrť robí umelca; Vydavateľstvo Q111
l Veronika Šikulová: Miesta v sieti; Slovart
l Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia; Marenčin PT
 

Ohodnoťte článok: