Leto sa začalo horúčavami a suchom

Júl 2012 / Prečítané 960 krát
   Nástup tohtoročného leta sa spája s extrémnymi tropickými horúčavami, ktoré neobišli ani malokarpatskú oblasť. V prvej júlovej dekáde padali teplotné rekordy a žiaľ, spolu s nimi doslova odpadávali aj ľudia, ktorým teplo spôsobilo zdravotné ťažkosti. Problémom je však aj pretrvávajúce sucho, ktoré sa nepochybne podpíše pod nižšie úrody poľnohospodárskych plodín.
   Denné teploty nad 30 stupňov sa vyskytovali už od polovice júna a po krátkej prestávke nastúpilo suché a horúce počasie spoločne s letnými prázdninami. Už 29. júna, teda posledný deň školského roka, namerali v Pezinku 37,1 stupňa.
   V ďalšie dni ortuť teplomera na viacerých miestach Slovenska stúpala na 35 až 38 stupňov.
   „Tropické horúčavy spôsobila prevládajúca cirkulácia, keď do karpatskej oblasti prúdil zo severnej Afriky veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch. Pevnina sa navyše v dôsledku ustáleného suchého a slnečného počasia ešte viac zohrievala,“ vysvetľuje klimatológ Pavel Matejovič z Pezinka. Potvrdzuje, že júnové a júlové teploty boli naozaj extrémne.
   Plné ruky práce mali aj záchranári a počas najhorúcejšieho júlového týždňa pomáhali 924 ľuďom, ktorí skolabovali v dôsledku tepla alebo dehydratácie. „Počet výjazdov sa pohyboval od 115 do 160 denne,“  povedal nám Boris Chmel, hovorca operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby. „Len v Bratislavskom kraji pomohli záchranári 125 ľuďom.“
Podľa klimatológa Matejoviča sa takéto vlny horúčav stali bežnými, čo je dôsledkom klimatickej zmeny a všeobecného rastu teploty na Zemi. „V minulosti sa na Slovensku striedali teplé, normálne a studené letá, čo bolo pre naše zemepisné šírky typické, no v ostatných dvoch desaťročiach sa situácia zmenila. Všetky letá od roku 1990 boli na Slovensku teplotne nadpriemerné,“ dodáva Matejovič.
   Ešte väčším problémom je deficit vlahy, ktorý sa týka aj Pezinka. „V južnej polovici Záhoria a Malých Karpát a aj na západe a juhozápade Podunajskej nížiny bolo málo zrážok už na konci leta 2011 a celú minuloročnú jeseň,“ hovorí klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. „Zima bola zrážkovo normálna, ale od marca 2012 sa deficit znova zvýrazňuje. Príkladom je Pezinok, kde za štyri mesiace (marec až jún 2012) dosiahol úhrn zrážok len 44 % normálu. Spadlo tu 87 mm, čo je o 112 mm menej v porovnaní s priemerom.“
   Aj keď polovica mesiaca priniesla ochladenie spojené s prehánkami, na vyrovnanie zrážkového deficitu to zrejme nepostačí. Navyše horúčavy toto leto s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepovedali posledné slovo.
 
(kam)
 

Ohodnoťte článok: