Slovenský folklór očami Taliana

Jún 2012 / Prečítané 1374 krát

   Tento rok sa po prvýkrát mesto Pezinok zapojilo do celoslovenského Talianskeho festivalu Dolce Vitaj, ktorý na Slovensku prebieha už niekoľko rokov. Počas mesiaca jún mali obyvatelia možnosť vidieť výstavu fotografií talianskeho autora Guida Andrea Longhitana s názvom Incredible Slovakia (Neuveriteľné Slovensko) v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Práve tu sa v pondelok 11. júna uskutočnilo slávnostné stretnutie s autorom a ďalšími, ktorí sa zaslúžili o jej usporiadanie. Medzi prítomnými boli preto aj riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave Teresa Triscari, primátor mesta Pezinok a kurá tor výstavy Mgr. Oliver Solga a tiež riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku PhDr. Martin Hrubala, PhD.
Výstava ponúkla pohľad talianskeho autora, povolaním právnika, na slovenský folklór. Guido Andrea Longhitano dlhodobo pracovne pôsobí na Slovensku. Vzťah k fotografovaniu sa u neho rozvíjal už od malička. V našej krajine ho očaril predovšetkým Folklórny festival vo Východnej, ktorému ostal verný už niekoľko rokov. Jeho jedinečnú atmosféru zachytáva na svojich fotografiách a tiež vo svojej knihe. Ako sám autor povedal, slovenskému folklóru sa chce venovať aj naďalej.
Spoznávať tvorbu nielen tohto, ale aj ďalších talianskych umelcov by však nebolo možné bez fungujúcej kultúrnej spolupráce a dobrých vzájomných vzťahov slovenských a talianskych inštitúcií.

 

(KG)


Ohodnoťte článok: