Noc múzeí a galérií v Schaubmarovom mlyne

Jún 2012 / Prečítané 1582 krát

   Už 8. ročník celoeurópskej akcie Noc múzeí a galérií (Nuit européen des musées) do ktorej sa zapojilo viac ako 120 múzeí a galérií z celého Slovenska otvoril minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.
Spoluorganizátor podujatia - Zväz múzeí na Slovensku pripomína, že „múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme “.
Kto sa rozhodol tento deň prežiť v Shaubmarovom mlyne, neobanoval. Lákadlom bol avizovaný bohatý program. Deň odštartoval Kapitán Kotvička svojou dobrodružnou plavbou okolo sveta. Spolu s deťmi sa pokúšali nájsť poklad. Stará stodola, ktorá poslúžila ako dokonalá kulisa pre toto skvelé divadelné predstavenie, burácala smiechom, potleskom detí a dospelých. Každý si prišiel na svoje. Pod stromom starej moruše vznikali výtvarné diela pod vedením skúsenej arteterapeutky Marcelky Jurášovej. Nikto nezostal hladný ani smädný. V bufete bola ponuka viac ako dokonalá. Návštevníci posedávali pod stromami, na tráve a vychutnávali si príjemnú atmosféru, ktorú znásobilo krásne slnečné a teplé počasie. Počas celého dňa mali návštevníci možnosť vidieť expozíciu s revitalizovanou mlynskou technikou z roku 1913. Na okamih sa preniesli do starých čias, zažili klepot mlynských kolies a rozprávanie nevšedných zážitkov. Okrem dominantného starého mlyna tvorí expozíciu výber sochárskych a maliarskych diel významných slovenských insitných umelcov. Pre niektorých do tanca, pre ostatných na počúvanie hrala vynikajúca pezinská kapela Mach 7+. Na záver, keď sa zotmelo, prišlo k naplneniu celého názvu podujatia. Brána Shaubmarovovho mlyna sa totiž nezatvorila ani po západe slnka. Odvážlivci vstúpili do expozície len s baterkami a vychutnali si tajomnú atmosféru starého mlyna. Či tam objavili strašidlá, to si nechali pre seba. Pani Žáková, správkyňa galérie, v ten deň autentickým výzorom pani mlynárky vytvorila dokonalú náladu celého podujatia.

 

Eva Amzlerová

 


Ohodnoťte článok: