Ján Štrba – jubilujúci fotograf

Jún 2012 / Prečítané 1482 krát

   Ján Štrba je známy slovenský fotograf a obrazový kronikár nášho mesta. Narodil sa 3. júna 1952 v Slovenskom Grobe, absolvoval SPŠE v Bratislave, celý život pracoval ako technik na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a od roku 1974 začal fotografovať. Aby biografia bola kompletná, treba povedať, že v roku 1983 sa prisťahoval do Pezinka, kde žije so svojou manželkou Ľudmilou a synom Matejom a fotografuje dodnes. Ako už z dátumu narodenia vyplýva, len nedávno mal okrúhle životné jubileum a to bol dobrý dôvod na výstavu, ktorá je v Mestskom múzeu a tiež na vydanie knihy. Je to vlastne jeho druhá monografia. Tá prvá vyšla pred desiatimi rokmi a volala sa „Taký vzdialený deň“. Súčasná má názov „Návrat (ne)strateného
času“. Medzi tým bolo niekoľko kníh s jeho fotografiami hudobníkov a koncertov a v roku 2008 reprezentatívna fotopublikácia „Pezinok 1208- 2008“.

   Do tej ostatnej knihy som mu s radosťou napísal: „Charakterizovať niekoľkými vetami fotografa a môjho priateľa Jána Štrbu je skoro nemožné. Poznáme sa už desaťročia. Ako fotograf bol pri všetkom významnom, čo sa udialo v meste, ale aj v našich súkromných životoch.
O fotografoch sa hovorí, že sú kronikármi doby, rovnako ako mostom do minulosti, ktorú často znovu prežívame práve vďaka fotografii.
Janko Štrba je kronikárom nášho mesta, čo dokázal najmä svojou krásnou fotopublikáciou k osemstoročnici Pezinka. Vďaka jeho fotografiám budú môcť aj naši vnuci a pravnuci spoznať malokarpatskú krajinu, mestskú architektúru, ale hlavne tváre ľudí, ktorí v tomto meste žili a boli jeho súčasťou v jednej historickej etape na prelome storočia, ba aj tisícročia.
Sme z jednej ulice. Nemusíme sa vidieť denne, stačí, že vieme, že sme si nablízku a že stačí len zavolať. Stačí, že sme. Veľmi by som si želal, aby tomu tak bolo aj naďalej aspoň toľko desaťročí, koľko sa poznáme a priatelíme.“

 

Oliver Solga

 


Ohodnoťte článok: