Festival Dychovky v preši 2012

Jún 2012 / Prečítané 1267 krát

Stretnúť sa v krásnom Pezinku, pri muzike, či pri vínku,
je sviatkom domácich i hostí,
ktorí sem prídu z úprimnosti.
Už dvanásty ročník všetkých teší, že dychovky budú opäť v preši,
klarinet, trúbka v rukách zahorí
o pár dní na nádvorí.
Nech zahrejú vás melódie
s dychovkou, ktorá stále žije.
Už prichádza naša hodina, veď sa tam stretneme ako jedna rodina.

Festival „Dychovky v Preši“ je osobitým podujatím v sérii festivalov na Slovensku. XII. Ročník tohto najväčšieho medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb sa tento rok uskutoční v dňoch 17., 18. a 19. augusta 2012. Všetko, čo sa počas trojdňového festivalu udeje, majú „na svedomí“ organizátori Dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum a Fanklub DHCajlané.
Desiatky slovenských, ale aj veľa rakúskych, poľských, maďarských, nemeckých, či špičkových moravských dychových kapiel už v uplynulých ročníkoch predviedli svoje umenie pezinskému publiku. Každým rokom sa na tento festival vracajú dychovky z minulých ročníkov a hlásia sa aj nové, ktoré sa chcú predstaviť v našom meste. Tak je tomu i tento rok. Vyhrávať sa bude na Radničnom námestí, v Krušičovej kúrii, v centre mesta a na Amfiteátri. Pozvanie prijali dychové orchestre z Česka, Nemecka, Rakúska a zo Slovenska, avšak nie všetky budú súťažiť o ceny vyhlásené organizátormi. O hlavnú cenu budú bojovať tieto dychové hudby: Šarfianka (SK), Veselá muzika z Ratiškovic (CZ), Krásinka (SK), Svatobořáci (CZ), Senčanka
(SK), Blaskapelle Horavanka (Rakúsko), Křídlovanka(CZ).
V sobotňajšom programe vystúpia: DH Svätojurská kapela, Šenkvičanka, Častovanka, Grinavanka, DH Cajlané.
V nedľu po súťažnej časti festivalu Dychovky v Preši zahrajú pezinskému publiku hostia Dychový orchester Neuhengstett z Nemecka a dychová hudba Maguranka z Kanianky, ktorá je vicemajstrom Európy z roku 2008.
Festival Dychovky v Preši bude teda prebiehať počas tretieho augustového víkendu a za každého počasia. Upresnený program podujatia, predpredaj vstupeniek a cenu vstupného uverejníme v júlovom čísle Pezinčana.
Na tri sviatočné dni naplnené hudbou v našom meste sa teší

 

František Féder, predseda festivalu a predseda DH Cajlané

 


Ohodnoťte článok: