Tri otázky primátorovi

Jún 2012 / Prečítané 1853 krát

   Primátora mesta Mgr. Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na tieto otázky:

V ostatnom čase najmä v grinavskej časti mesta rezonuje problém tunajšej Základnej školy Orešie. Povráva sa, že mesto ide školu zrušiť. Spisuje sa petícia, kritizuje sa jedna aj druhá strana, hľadá sa vinník. Ako je to teda s grinavskou školou naozaj?

- Absolútne nie je pravda, že mesto ide školu zrušiť. Mesto a ja ako štatutár, len zdvihlo prst, aby upozornilo, že škola je dlhodobo v problémoch a je najvyšší čas ich riešiť. Škola nemá dostatok žiakov, k dnešnému dňu ich má iba 167, a tým nemá ani dostatok peňazí. Keď pán riaditeľ pred troma rokmi nastupoval, vyhral konkurz aj preto, že sľúbil, že problémy dokáže vyriešiť. Bohužiaľ, nestalo sa. Viem, že sú v tom objektívne aj subjektívne príčiny. Mesto však nemôže dlhodobo zo svojho rozpočtu uhrádzať platy učiteľov, ktoré škole stačia len do septembra. Opýtajte sa na názor riaditeľov a učiteľov iných škôl, ktorí sa musia tiež „ skladať “ na grinavskú školu. Mesto už niekoľko rokov dopláca na túto školu, ako na žiadnu inú. Len v tomto roku bude škola potrebovať 48 000 eur, pretože už od októbra nebude mať na platy učiteľov. Nikto sa nepýta, koľko sa z mestských peňazí investovalo do opravy budov od roku 2002, kedy sme školu prevzali od štátu. Neodškriepiteľným faktom však je, že mesto tento problém dlhodobo rieši. Pravidelne sa stretávame s vedením školy, požiadali sme o vypracovanie koncepcie na záchranu školy. Chceme vedieť, ako chce súčasné vedenie tento problém riešiť v budúcnosti. Bude musieť mesto školu naďalej dotovať na úkor ostaných škôl? Všade na Slovensku sa nerentabilné školy zatvárajú, aj my sme zrušili ZŠ Holubyho a nič mimoriadne sa nestalo. Budovu sme si nechali v majetku a možno raz, keď bude dostatok detí, opäť ju otvoríme.
Opakujem, že grinavskú školu chceme zachovať. Musí však fungovať na racionálnej báze, tak ako ostatné školy. Máme príklad ZŠ na Bielenisku, ktorá sa príchodom nového vedenia pozviechala a dosahuje uspokojivé výsledky.
Osobne ma mrzí najmä fakt, že na rôznych diskusných fórach, v médiách a v kuloároch sa cielene vytvára atmosféra nevraživosti, obviňuje sa primátor a mesto, že chceme školu zrušiť. Nehľadá sa pravý vinník a najmä sa nehľadá riešenie. Školu veľmi poškodzuje aj to, že ju domáci prezentujú a obhajujú ako typickú „dedinskú“ školu. Tým odrádzajú mnohých záujemcov o školu z mesta i z okolia. Namiesto toho, aby hovorili o jej štandardoch, kvalitách a perspektívach.

Hádzanárske ihrisko ponúkli jeho majitelia ŠKH Agrokarpaty mestu na odkúpenie za 306 000 eur. Mestské zastupiteľstvo tento návrh jednoznačne zamietlo. Predaj, kúpa, prípadná zmena územného plánu zo športu a rekreácie na občiansku vybavenosť je témou nielen pre protestujúcich občanov, ale zaoberala sa ním aj Komisia územného plánovania a životného prostredia. Pán primátor, nikdy ste sa netajili, že ste proti výstavbe v tejto lokalite. Aká je situácia dnes?

- Zamietli sme túto ponuku, pretože si myslíme, že cena je viac ako premrštená. Dnes sa tento pozemok nedá využiť inak, ako na šport a rekreáciu. Agrokarpaty žiadajú zmenu ÚPN na občiansku vybavenosť, teda možnosť postaviť tam bytovku, hotel a lebo penzión. Ich návrh sa doteraz stretáva len s odmietavým stanoviskom. Dôležité je tiež povedať, že mesto má v rukách dokument, v ktorom sa hovorí, že aj hádzanársky areál je súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky, tak ako priľahlý park a budova Zámku. My ponúkame vlastníkom výmenu za iný pozemok. Počkáme si na odpoveď.

Zákaz vstupu do vinohradov pre motorové vozidlá vyvolal aj otázky a polemiku. Niektorí „motoristi“ sa cítia dotknutí, že už nebudú môcť jazdiť po poľných cestách a nedostanú sa ani na motorkách do lesa. Väčšina však vaše rozhodnutie privítala. Kedy začne zákaz platiť?

- ... Áno, aj vidím, že drvivá väčšina občanov toto riešenie víta. Dlhodobo sme boli svedkami devastácie ciest, krádeží vo vinohradoch a predaja či užívania drog a alkoholu. „Výletníci“ nielen z Pezinka sa tu prevážali v autách, troj – a štvorkolkách, alebo tu len parkovali a pokračovali pešo do lesa na vychádzku. Po sebe nechávali fľaše papiere a iný odpad. Niektorí sem odpad, najmä stavebný, aj vo veľkom vyvážali.
Minulý rok sa tu dokonca stal neuveriteľný prípad, keď jeden z našich starších spoluobčanov – vinohradníkov bol zrazený autom priamo medzi riadkami svojho vinohradu. Vážne zranenie mu spôsobila vodička, ktorá sa tu učila jazdiť.
Nariadenie začne platiť od 1. augusta a jeho dodržiavanie bude kontrolovať mestská i štátna polícia. Povolenie na vstup začne vydávať Mestský úrad už v júli.

 

(r)


Ohodnoťte článok: