Turnaj na počesť slávneho rodáka Richarda Rétiho

Máj 2012 / Prečítané 1051 krát
   V sobotu 12. mája sa vo veľkej sále Domu kultúry v Pezinku uskutočnil 6. ročník medzinárodného šachového turnaja MEMORIÁL RICHARDA RÉTIHO. Usporiadateľom ako každý rok bol Klub šachu Pezinok v spolupráci s Malokarpatským múzeom, Pezinským kultúrnym centrom a Mestom Pezinok.
   Slávnostného otvorenia turnaja sa zúčastnili primátor mesta Oliver Solga, viceprimátori Miloš Andel a Ján Čech a za Malokarpatské múzeum Martin Hrubala. Po predsedovi šachového klubu Tiborovi Pobudovi privítal účastníkov turnaja aj primátor O. Solga, ktorý vyjadril potešenie, že sa nezabúda na slávneho pezinského rodáka Richarda Rétiho, po ktorom je v Pezinku pomenovaná aj ulica. Pred začiatkom turnaja si zahrali medzi sebou partiu aj pezinskí viceprimátori za pozornosti šachistov.
   Možno konštatovať, že každým rokom má Memoriál Richarda Rétiho vyššiu kvalitu. V tomto roku sa ho zúčastnilo 92 šachistov zo Slovenska, Česka, Chorvátska a Srbska. Z Pezinka sa prihlásilo len 14 šachistov, čo nie je veľa, keď berieme do úvahy, že je tu viac ako 35 registrovaných hráčov, okrem toho sú tu viacerí, ktorí síce súťažne nehrávajú, ale výkonnostne na to majú a mohli by si teda aspoň raz za rok dobre zahrať. Tiež chýbali šachisti z blízkeho okolia – z Modry, Budmeríc či Senca. Zaujímavosťou medzi účastníkmi bol nevidiaci šachista Ivan Novák z Doprastavu Bratislava. Jemu organizátor turnaja zabezpečil asistenta, ktorý dohliadal na jeho partie. Obsadil 26. miesto.
   Celkovým víťazom turnaja sa stal IM Milan Pacher zo Slovana Bratislava. Na druhom mieste sa umiestnil GM Peter Michalík z ŠK Prievidza a na treťom Stanislav Šlacky z ŠK Lokomotíva Caissa. Štvrtá priečka patrila Ondrejovi Gábrišovi z domáceho ŠK Pezinok, čo je veľký úspech pre pezinský šach. Najlepším šachistom nad 65 rokov sa stal František Vykydal z ŠK Brno, ktorý obsadil celkové 9. miesto. Najúspešnejšou ženou sa stala WFM Niki Varholáková z TJ Slávia Košice, ktorá v sezóne 2010/2011 súťažila za ŠK Pezinok. Najlepším juniorom sa stal Andrej Kováč z KŠN Bratislava, ktorému patrila celkove 18. pozícia.
Umiestnenie ďalších Pezinčanov: 21. Silvio Michal, 31. Ján Srna, 33. Karol Pospíchal, 35. Ivan Syrový, 38. Peter Varholák, 39. Martin Šilhár, 58. Anton Žáčik, 64. Juraj Ščepán, 72. Štefan Mikovič, 74. Tibor Pobuda (ako predseda klubu sa iste viac venoval organizácii turnaja ako hraniu). Naši najmladší hráči sa umiestnili: 75. Ján Mrkvik, 87. Peter Mĺkvik, 89. Matúš Topor, 90. Martin Šandor.
   Počas pretekov sa nevyskytli žiadne vážnejšie protesty a aj ohlasy na turnaj boli veľmi dobré. Pochvalu za jeho prípravu okrem predsedu si zaslúžia aj ďalší členovia organizačného výboru, hlavne Tibor Lenčucha, ktorý zabezpečoval celý počítačový servis, evidenciu a rozlosovanie jednotlivých kôl. Vďaka tiež hlavnému rozhodcovi Ivanovi Syrovému, Michalovi Silviovi za pekné ceny a ostatným, ktorí pomáhali pri organizácii turnaja.
 
Jozef Pták
 

Ohodnoťte článok: