Súbory oživujú ľudové zvyky a tradície

Máj 2012 / Prečítané 1351 krát
   Folklórna skupina seniorov Obstrléze usporiadala už piaty ročník Prehliadky folklórnych skupín seniorov pod názvom SLNKO V NÁS. Prostredníctvom účinkujúcich sme sa preniesli do čias minulých. Pozreli sme si ľudové zvyky, tradície a klenoty z bohatstva nášho národa, ktoré nám zanechali naši predkovia. Z tohto úžasného bohatstva čerpáme – my, folkórne súbory.
   Podujatia sa zúčastnil folklórny súbor Modrančanka z Trnavy, časť Modranka. Predviedli nám pásmo – Dožinkový hradníka, čo prežíva pri obrábaní vinohradov. Pásmo bolo veľmi vtipne spracované, diváci sa dobre bavili. Domáci súbor Obstrléze osviežil spomienky na pezinský chotár, pripomenuli sme, čo je už dávno zabudnuté, čo sa v chotári nachádzalo, aj čo už schátralo. Tieto spomienky boli popretkávané starými ľudovými piesňami.
   Na podujatí sa zúčastnili primátor mesta Oliver Solga a jeho zástupca Ján Čech. Pred koncom podujatia usporiadatelia odovzdali účinkujúcim ďakovné listy a keramickú plaketu a poďakovali všetkým za účasť. Primátor Oliver Solga si tiež zaspomínal na svoje detstvo, pripomenul dôležitosť zachovávať identitu nášho národa, prostredníctvom ľudí, ktorí milujú folklór a venujú tomuto koníčku svoj voľný čas. Na záver odovzdal súboru Straník a Kraľovan cenu primátora.
   Na záver tohto krásneho podujatia si všetci účinkujúci spolu zaspievali dve pesničky o vínku. Po príjemne strávenom sobotnom popoludní sme odchádzali s pocitom, že seniori nestarnú duchom a slnko ozaj žiari v nás.
 
(FSS)

Ohodnoťte článok: